Rocznica Powstania: tylko dla warszawiaków? "Nie trzeba mieć przodków ze stolicy"

Obchody 70

Powstanie Warszawskie to istotny element tożsamości mieszkańców Warszawy. Godzina W, syreny, coroczne obchody i uroczystości na stałe wpisały się w krajobraz stolicy. A jak jest w innych miejscach kraju? Czy zgadacie się z opinią części internautów, że tylko "warszawiacy od pokoleń" w szczególny sposób obchodzą tę rocznicę? Jaki jest Wasz sposób na upamiętnienie tego dnia? Czekamy na Wasze zdjęcia, filmy i komentarze!

Kontakt24 - Opinia użytownika

Dyskusja na temat Powstania Warszawskiego już od kilku dni dzieli internautów. Poza odwiecznym pytaniem "czy to miało sens?" pojawiają się wątki związane z tym kto i dlaczego ma prawo do świętowania rocznicy. Czy mieszkańcy innych rejonów Polski także obchodzą rocznicę wielkiego zrywu Warszawy? A co z tymi, który nie pochodzą ze stolicy, a tu mieszkają, często od wielu lat? Czy utożsamiają się z powstańcami?

"Nie walczyli wyłącznie 'warszawiacy z dziada pradziada' "

"Dowódca AK, generał Tadeusz Komorowski "Bór" urodził się we Lwowie. Zastępca szefa sztabu KG AK, generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek" urodził się w Bratucicach. Komendant Okręgu Warszawa ZWZ, faktyczny dowódca sił powstańczych, płk. Antoni Chruściel "Monter" urodził się w Gniewczynie Łańcuckiej. Krysia Niżyńska "Zakurzona", której imię nosi szpital położniczy przy Inflanckiej, urodziła się we Lwowie. Wbrew dość rozpowszechnionemu przekonaniu w Powstaniu Warszawskim bynajmniej nie walczyli wyłącznie 'warszawiacy z dziada pradziada', choć oczywiście mieszkańcy Warszawy stanowili większość" - zauważa internauta @Kammerer.

Podobnego zdania jest @Adam. "W Powstaniu brali udział ludzie z całej Polski. To mit, że walczyli wyłącznie warszawiacy" - pisze.

"Mój Dziadek walczył pod Monte Cassino - tylko ja mam prawo do upamiętniania i świętowania tego wydarzenia?" - pyta @Patriot.

"Ja nigdy w Warszawie nie mieszkałam. Czasem tylko bywam. Ale mam może nawet większe prawo do obchodzenia tej rocznicy, niż niejeden Warszawiak, bo... mój krewny w tym powstaniu walczył. I też warszawiakiem nie był" - podkreśla z kolei @jajo.

"Mój Dziadek walczył o Warszawę. Wczoraj na Emilii Plater Pan zwyzywał mnie od żałosnego słoika, bo nie potrafiłem wytłumaczyć mu, jak szybko dojechać na Mineralną. ... Nie wiem co myśleć, tym bardziej w przeddzień 70 rocznicy. Trochę to przykre.." - @WHRL.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Z lokalnego powstania, święto narodowe"

Z kolei @Henryk uważa, że z lokalnego powstania robi się wydarzenie narodowe. "Z lokalnego Powstania Warszawskiego, z góry skazanego na niepowodzenie, które skutkowało prawie całkowitą zagładą Warszawy, robi się święto narodowe, a powstania w Wielkopolsce, Galicji i na Śląsku celowo się bagatelizuje" - pisze.

"Nie trzeba mieć przodków ze stolicy"

Jak oceniają kulturoznawcy prof. Roch Sulima i dr Mirosław Pęczak, powstanie z 1944 r. odgrywa ważną rolę w tożsamości mieszkańców Warszawy, ale uważają, że do bycia warszawiakiem wcale nie trzeba mieć przodków wywodzących się ze stolicy.

Dr Pęczak, naukowiec z UW, publicysta "Polityki", twierdzi, że są zasadniczo dwa wymiary bycia warszawiakiem: historyczny i aktualny. "Wymiar historyczny to wszystko, co buduje tożsamość głównie polityczną, czyli powstanie warszawskie, opór, 'nie ma cwaniaka nad warszawiaka', itp. A ten aktualny wymiar jest wielkomiejski, aglomeracyjny, nowoczesny - to jest największe miasto w Polsce, tutaj wszystko dochodzi jako pierwsze" - uważa dr Pęczak.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Z warszawskości niewiele by zostało"

Zauważa, że znaczenie powstania w stołecznej tożsamości jest tym większe, im młodszy stażem warszawiak. Jego zdaniem ci, którzy w Warszawie mają wielopokoleniowe korzenie, raczej nie czują się za bardzo przywiązani do tego mitu. "Natomiast ta tożsamość buduje się głównie w sensie politycznym. Im ktoś bardziej prawicowy, tym bardziej wierzy, że powstanie warszawskie zostało wygrane przez Polaków" - mówił PAP publicysta.

Pytany o popularne ostatnio słowo "słoiki" na określenie tych, którzy mieszkają w stolicy, ale pochodzą z innych miejscowości i raz na jakiś czas jeżdżą do rodziny po prowiant, Pęczak ocenia, że to mit. "W tym mieście prawie wszyscy jesteśmy 'słoikami' - uważa socjolog. I dodaje, że gdyby "warszawskość" była mierzona wyłącznie generacyjnością, to niewiele by z niej zostało.

Zdaniem Sulima, "słoiki" to ludzie, którzy w Warszawie zyskali nową tożsamość, a jednocześnie nie zapomnieli symboliki charakterystycznej dla rejonów, z który się wywodzą.

Co z innymi powstaniami?

Przy okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego internauci zwracają również uwagę, że nie mówi się tyle o innych powstaniach. "Nie ujmując pamięci powstania i ich ofiar zadaję sobie ostatnimi czasy pytanie, dlaczego nie mówi się tyle o Powstaniu Wielkopolskim. Zresztą jedynym z powstań, które zakończyło się zwycięstwem powstańców" - pyta internauta podpisujący się nickiem @Piwosy. Z kolei @Sławomir zauważa, że po Powstaniu Warszawskim "zniszczone miasto odbudowywała cała Polska".

"Z lokalnego Powstania Warszawskiego, z góry skazanego na niepowodzenie, które skutkowało prawie całkowitą zagładą Warszawy, robi się święto narodowe, a powstania w Wielkopolsce, Galicji i na Śląsku celowo się bagatelizuje" - uważa @Henryk.

Warszawiacy oddają hołd swoim bohaterom

Więcej o powstaniu i uroczystościach czytaj na tvn24.pl

Jakie jest Wasze zdanie? Czy Wy obchodzicie w szczególny sposób rocznicę Powstania Warszawskiego? Czekamy na Wasze zdjęcia, flmy, relacje i komentarze. Możecie je przesyłać mailowo na kontakt24@tvn.pl, bądź zamieszczać bezpośrednio pod artykułem.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: js/ja

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar w fabryce mebli w Toruniu. Spłonęła hala produkcyjna, nie ma osób poszkodowanych. Straty są jednak bardzo duże. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. To wyjaśni policyjne śledztwo.

Pożar w fabryce mebli, spłonęła hala produkcyjna

Pożar w fabryce mebli, spłonęła hala produkcyjna

Źródło:
tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24