Księżyc tej nocy zaświecił wyjątkowo jasno. Z tego powodu ostatnia pełnia przypadająca na lato zyskała symboliczną nazwę Pełni Żniwiarzy. Zjawisko to sprzyjało bowiem rolnikom w zbieraniu plonów do późnych godzin. Reporterzy 24 jak zwykle nie zawiedli i przesłali na Kontakt 24 swoje zdjęcia.
Pełnia Żniwiarzy była jednym z elementów kultury Egipcjan. Wrześniowa pełnia oznaczała zbliżanie się pory deszczowej, która kończyła półroczną porę suszy i pustynnych upałów. Znakiem tego była także gwiazda Syriusz, która świeciła przed świtem wysoko na południowym niebie. Egipcjanie przygotowywali się wtedy do wylewów Nilu, które poprawiały żyzność gleby - czytamy na tvnmeteo.pl.
O tej samej porze
Ruch orbitalny Księżyca, w połączeniu z większym ruchem Ziemi wokół Słońca, prowadzi go dalej na wschód, wśród konstelacji zodiaku z nocy na noc. Przy każdym wschodzie Księżyca, zajmuje on konkretne miejsce na sferze niebieskiej. Kiedy Ziemia obraca się w kierunku tego punktu 24 godziny później, okazuje się, że Księżyc przesunął się dalej na wschód, o około 12 stopni. To trwa średnio 50 minut dłużej na Ziemi.
Jednak w okolicy Pełni Żniwiarzy Księżyc wschodzi o tej samej porze. Dlaczego? Część pasma znaków zodiaku, na którym znajduje się Księżyc u schyłku astronomicznego lata, tworzy bardzo płytki kąt z horyzontem na wschodzie. Ponieważ orbita Księżyca podczas kolejnych nocy jest prawie równoległa do horyzontu w tym czasie, jego stosunek do wschodniego horyzontu nie zmienia się znacząco i Ziemia nie musi obracać się bardzo, by pojawił się Księżyc.
Autor: AP/jap / Źródło: almanac.com