Dziś odbyło się ostatnie posiedzenie rządu Donalda Tuska. Pożegnalne. Po siedmiu latach wzlotów i upadków jego gabinetu kończy się pewna epoka. Czego dokonał, a w jakich sprawach zawiódł? Jak oceniacie i zapamiętacie rządy premiera Tuska? Czekamy na wasze opinie!
Ostatnie posiedzenie rządu było krótkie i nieformalne. Premier Donald Tusk i jego ministrowie są już jedynie pełniącymi obowiązki. Formalnie prezydent w zeszłym tygodniu przyjął dymisję gabinetu Tuska.
1 grudnia obejmie on funkcję przewodniczącego rady Europejskiej. W poniedziałek Bronisław Komorowski powierzył misję tworzenia rządu Ewie Kopacz. 22 września poznamy skład jej gabinetu.
Droga na szczyt
21 października 2007 roku Donald Tusk i Platforma Obywatelska wygrali pierwsze wybory. Sukces powtórzyli w 2011 roku, a Donald Tusk został pierwszym premierem po 89. roku, który po raz drugi objął urząd Prezesa Rady Ministrów.
Przez ponad 10 lat szefowania PO partia dwa razy wygrała wybory parlamentarne, odniosła trzy zwycięstwa w eurowyborach i dwa w wyborach samorządowych.
Wzloty i upadki
Okres niewykorzystanych szans, siedem chudych lat dla społeczeństwa i dobry moment na odejście – tak liderzy partii opozycyjnych ocenili koniec rządów Donalda Tuska. Jego dokonań bronią jednak przedstawiciele koalicji.
Niektóre z ważniejszych decyzji rządu podjęte przez ostatnie siedem lat to wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, zmiany w OFE, budowa Orlików, walka o budżet UE na lata 2014-20, objęcie obowiązkiem nauki sześciolatków.
W 2013 roku na półmetku II kadencji wśród dokonań rządu Tusk wymieniał: budżet unijny na lata 2014-2020, inwestycje drogowe (w tym tysiące kilometrów autostrad i dróg ekspresowych oraz dróg lokalnych), ponad 2 tys. Orlików, budowę żłobków i przedszkoli, nowe dworce kolejowe i lotniska, zniesienie poboru do wojska, prezydencję, stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka oraz przeprowadzenie Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Za swój sukces uznał też skuteczną walkę z kryzysem gospodarczym. Zapamiętane zostały jego słowa o Polsce jako "zielonej wyspie" spokoju, wśród krajów dotkniętych kryzysem. Według Tuska największe niepowodzenie gabinetu to zbyt duże bezrobocie oraz kolejki do lekarzy.
Przez siedem lat rządów nie obyło się bez afer. Gabinet tworzony przez koalicję PO-PSL musiał się zmierzyć z afera hazardową w 2009 r., której efektem były dymisje kilku ministrów, z aferą Amber Gold w 2012 r. oraz ujawnieniem w czerwcu 2014 r. nielegalnie nagranych rozmów m.in. polityków Platformy.
A Wy jak oceniacie siedem lat rządów Donalda Tuska? Jak go zapamiętacie? Czekamy na Wasze opinie. Możecie je przesyłać mailowo na kontakt24@tvn.p lub zamieszczać pod artykułem.
Autor: js/aw