Trumna, znicze, marsz pogrzebowy i żałobnicy. Taki obraz mógł zobaczyć każdy, kto w czwartek po południu znalazł się pod siedzibą Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. A wszystko to w ramach happeningu zapowiadanego przez członków SLD, którzy w ten sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw przeciwko prywatyzacji stołecznego przedsiębiorstwa. Zdjęcia i film z symbolicznego pogrzebu zamieścił w serwisie Kontaktu Reporter 24 TomaszBurnat.
Temat prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej od wielu dni nie schodzi z ust stołecznych polityków. Prywatyzacja SPEC-u to bowiem największe tego typu przedsięwzięcie w historii miasta.
SPEC na sprzedaż
Pod koniec lipca Ratusz podpisał umowę przedwstępną na mocy której 85 procent akcji spółki nabędzie francuska firma Dalkia, która jest m.in. właścicielem elektrowni w Łodzi i Poznaniu. Dzięki podpisanemu kontraktowi, miasto ma otrzymać blisko 1,5 miliarda złotych. Pozostałe 15 procent udziałów trafi do pracowników spółki. Jedna, symboliczna akcja, pozostanie w Ratuszu, by miasto mogło zachować stanowisko w radzie nadzorczej.
Decyzję Ratusza musieli zatwierdzić jeszcze w czwartek radni miasta. 32 radnych było za, 22 przeciw. Teraz transakcję zbada jeszcze Komisja Europejska.
Referendum nie będzie
Przeciwko prywatyzacji wystąpiły działające w spółce związki zawodowe, a także radni PiS-u i SLD. Obie partie domagały się w tej sprawie referendum. Gdy inicjatywa SLD upadła, o referendum wnioskowali tylko radni Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie, w przeprowadzonym w czwartek głosowaniu, radni nie wyrazili zgody na przeprowadzenie referendum.
Opozycja obawia się przede wszystkim tego, że nowy właściciel znacznie podniesie ceny za ciepło. Radni opozycji skarżyli się też, że mieszkańcy Warszawy nie są informowani o przebiegu prywatyzacji.
Czym jest SPEC
SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80% potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.
Na terenie Warszawy SPEC eksploatuje sieć cieplną, węzły ciepłownicze, przepompownie i należące do niego kotłownie gazowe. Spółka prowadzi również konserwację instalacji wewnętrznych w budynkach.
Autor: ad//ja