Ponad 27 tys. pielgrzymów dotarło wczoraj do Częstochowy. Szli w kilkunastu pielgrzymkach z całego kraju. 14 sierpnia to dzień, kiedy do jasnogórskiego sanktuarium pątnicy przybywają najliczniej w roku, przed przypadającym dziś katolickim świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wśród pątników był też Reporter 24 krzysulek, który zamieścił zdjęcia w serwisie Kontaktu 24.
W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym - od 25 maja do 14 sierpnia - na Jasną Górę przybyło w sumie 168 pieszych pielgrzymek. Wędrowało w nich ok. 104,5 tys. osób. Około 3 tysiące pielgrzymów przyjechało do sanktuarium na rowerach, a niespełna 150 przybiegło w siedmiu pielgrzymkach biegowych. Nie zabrakło także pielgrzymek konnych, w których uczestniczyło prawie 50 pątników.
W poniedziałek pielgrzymi wezmą udział w rozpoczynającej się przed południem sumie pontyfikalnej, odprawianej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Celestino Migliore. Homilię wygłosi metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga. Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Wojsko w poniedziałek także obchodzi swoje święto.
19 dni w drodze
Pątnicy z Ustki, Sławna, Polanowa, Barwic i Bobolic przeszli 620 kilometrów w 19 dni. Jest to najdłuższa w Polsce piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej w Częstochowie. Przesłaniem tegorocznej pielgrzymki jest hasło "W komunii z Bogiem". Jednak najliczniejszą grupę stanowią pielgrzymi z Warszawy.
300 razy pieszo na Jasną Górę
Jubileuszowa 300 Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła dziś na Jasną Górę. Jest ona najstarszą i zarazem największą z pięciu organizowanych co roku stołecznych pielgrzymek jasnogórskich. Tegoroczna liczyła około 12 tysięcy osób.
Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, swoim początkami sięga XVIII wieku. Zainicjował ją w 1711 roku o. Innocenty Pokorski. Specjalne słowo pozdrowienia i błogosławieństwo skierował do warszawskich pątników papież Benedykt XVI, który zezwolił, by wierni idący w kompanii każdego dnia mogli zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Autor: am//ja