Pełnia Księżyca Jesiotrów na Waszych zdjęciach

Materiał użytkownika

Księżyc w pełni pojawił się wczoraj na niebie. Była to jedna z dwóch sierpniowych pełni Księżyca. W obu przypadkach obserwować można superksiężyc. Oznacza to, że nasz satelita może wydawać się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Sierpniowa pełnia nazywana jest Księżycem Jesiotrów. Zdjęcia z tej wyjątkowej nocy przesłaliście na Kontakt 24.

Pełnia Księżyca we wtorek, 1 sierpnia, była drugą pełnią tego lata. W Polsce kulminacyjny moment tego zjawiska przypadł około godziny 20.30. Oznacza to, że nasz naturalny satelita prezentował się szczególnie efektownie w nocy z wtorku na środę. Wschód Księżyca nastąpił około 30 minut po zachodzie Słońca. W każdym miejscu ta pora będzie się nieco różnić, w Warszawie Słońce zaszło o 20.27.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Księżyc "wyjątkowo nisko nad horyzontem"

Jak informował popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki, Księżyc mógł górować wyjątkowo nisko nad horyzontem. Wyjaśnił, że w środkowej części kraju mogło to być "zaledwie 15 stopni nad horyzontem".

Wójcicki dodał, że wschody księżyca dzień po pełni "są jeszcze bardziej spektakularne". "Nasz satelita jest wtedy wciąż oświetlony w 99 procentach (a więc różnica między pełnią jest niezauważalna), ale niebo godzinę po zachodzie jest już wyraźnie ciemniejsze" - napisał w mediach społecznościowych. Superpełnia Księżyca - czym jest?

Pełnia była o tyle wyjątkowa, że Księżyc znajdował się w odległości zaledwie 357 530 kilometrów od Ziemi - bliżej niż wynosi jego średnia odległość wynosząca około 382 900 km. Znalazł się on w perygeum, czyli najbliższym punkcie od naszej planety.

Oznacza to, że jego tarcza wyglądała na nieznacznie większą lub jaśniejszą niż zazwyczaj. Gołym okiem ta różnica była jednak bardzo trudna do dostrzeżenia. Zjawisko to nazywa się superksiężycem lub superpełnią.

W 2023 roku aż czterokrotnie wystąpi zjawisko superpełni Księżyca - i to cztery razy z rzędu. Pierwsze z nich przypadło na lipiec, w sierpniu pojawi się dwa razy, a ostatni raz zjawisko zauważymy we wrześniu.

Księżyc Jesiotrów - skąd nazwa?

Sierpniową pełnię nazywa się tradycyjnie Pełnią Księżyca Jesiotrów. Nazwę zawdzięczamy rdzennym Amerykanom, którzy czerpali inspirację z obserwacji wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub zjawisk pogodowych w danych miesiącach. W sierpniu, szczególnie na Wielkich Jeziorach i jeziorze Champlain, połowy jesiotrów bywały najbardziej obfite.

To niejedyna nazwa dla tego Księżyca. Anglosasi określali sierpniową pełnię mianem Zbożowego Księżyca, zaś w języku angielskim nosi ona nazwę Kukurydziany Księżyc. Dla plemion celtyckich był to natomiast Księżyc Rysi.

Niebieski Księżyc - czym jest?

Jeszcze jedna superpełniia rozświetli niebo w nocy z 30 na 31 sierpnia. Będzie to tzw. Niebieski Księżyc. Aby miesiąc miał "dodatkową" pełnię, jedna z nich musi wystąpić na początku miesiąca. Wynika to z faktu, że czas pomiędzy dwiema kolejnymi pełniami Księżyca wynosi około 29,5 dnia, czyli niewiele mniej niż większość miesięcy w kalendarzu gregoriańskim.

Wbrew pozorom nazwa zjawiska nie wywodzi się od barwy tarczy naszego naturalnego satelity. Folkloryści wywodzą ją z tradycji sprzed ponad 400 lat, kiedy fraza "Niebieski Księżyc" oznaczała coś niemożliwego, co nigdy się nie wydarzy. Niektórzy uważają natomiast, że termin mógł powstać, gdy dym i popioły po erupcji wulkanu zmieniły kolor Księżyca na niebieski.

Autor: as,ps/dd / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać auto, które na trasie ekspresowej S8 na wysokości Szumowa (woj. podlaskie) jedzie pod prąd. Autor filmu zrelacjonował nam, że sytuacja była bardzo niebezpieczna, bo gdyby kierowca auta jadącego lewym pasem nie zjechał w porę na prawy, mogło dojść do tragedii. Sprawą zajmuje się policja. 

Jechał drogą ekspresową pod prąd, szuka go policja. "To było przerażające". Nagranie

Jechał drogą ekspresową pod prąd, szuka go policja. "To było przerażające". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

"Bezpieczeństwo dziecka zeszło na drugi plan", "skrajna nieodpowiedzialność" - tak pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego i ratownicy GOPR opisują zachowanie turystki, która poza szlakiem wspinała się z małym dzieckiem na Śnieżkę. Obrana przez nią trasa wiodła bardzo stromym zboczem. Wycieczka mogła skończyć się tragedią.

Poza szlakiem wchodziła z dzieckiem na Śnieżkę. "Chciała się sprawdzić"

Poza szlakiem wchodziła z dzieckiem na Śnieżkę. "Chciała się sprawdzić"

Źródło:
TVN24

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

42 pasażerów nie poleciało z Katowic do niemieckiego Dortmundu. Wszystko przez to, że samolot nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Lotnisko przeprasza za zaistniałą sytuację i zapowiada wyciągnięcie "wniosków na przyszłość". Jak poinformowała nas przedstawicielka linii lotniczej, "standardową procedurą jest zamykanie naszych bramek wejściowych na czas".

Utknęli w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, samolot odleciał bez 42 pasażerów. Jest odpowiedź linii lotniczych

Utknęli w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, samolot odleciał bez 42 pasażerów. Jest odpowiedź linii lotniczych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

2,8 promila alkoholu w organizmie miał 40-letni mężczyzna, który, kierując samochodem, doprowadził do czołowego zderzenia z zaparkowanym przed posesją w miejscowości Piaski koło Zduńskiej Woli (Łódzkie) samochodem. Jak informuje policja, w zaparkowanym pojeździe przebywały trzy osoby, na szczęście nikt nie ucierpiał. Samochód sprawcy został zabezpieczony i trafił na policyjny parking. Informacje i nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zjechał na prawą stronę i uderzył w zaparkowany samochód. Nagranie

Zjechał na prawą stronę i uderzył w zaparkowany samochód. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

- Używaliśmy sygnałów świetlnych, dźwiękowych i trąbiliśmy na niego - relacjonuje ratownik pogotowia ratunkowego. Samochód, który jechał przed karetką nie ustąpił pojazdowi pierwszeństwa. Transport był pilny i liczył się czas. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

W gdańskim Nowym Porcie, ale nie tylko, słychać było we wtorek rano wybuchy. Jak się później okazało, to była akcja Centralnego Biura Śledczego Policji związana z przestępczością narkotykową.

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Źródło:
TVN24, PAP

W sobotę mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć gęsty, czarny dym unoszący się nad miastem. Źródło ognia znajdowało się przy ulicy Hubskiej. Strażacy przekazują, że płonęły śmieci i opony, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Zdjęcia obłoków dymu, które spowiły miasto, dostaliśmy na Kontakt24.

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować "kosmiczny pociąg". Zdjęcia i nagrania przelotu satelitów Starlink otrzymaliśmy na Kontakt24.

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Od poranka do zmroku strażacy i policjanci prowadzili działania na jeziorze Modła w pobliżu Ustki (Pomorskie). Wiadomo, że szukali zaginionej osoby.

Duża akcja policjantów i strażaków nad jeziorem Modła

Duża akcja policjantów i strażaków nad jeziorem Modła

Źródło:
Kontakt24

Reporterce24 udało się sfotografować zjawisko optyczne - Słońce poboczne. Materiałami podzieliła się z nami, wysyłając je na Kontakt24.

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Źródło:
tvnmeteo.pl