tvnpix
Sarna odwiedziła dom w Laszczynach na Podkarpaciu , Foto: Michał

O płochliwości nie ma mowy. Łania oko w oko z psem

Odwiedza nas od dwóch tygodni. Jest sensacją - przyznaje pan Michał. A mowa o łani, która podchodzi do ogrodzenia domów w podkarpackich Laszczynach. O płochliwości, z której znane są te zwierzęta, nie ma mowy. Mimo szczekającego psa.

 

Oko w oko z psem, tuż obok ogrodzenia. Samica daniela, którą uchwycił na nagraniu Reporter 24 z Podkarpacia, na pewno nie jest płochliwa. - Odwiedza nas od dwóch tygodni, ale mimo zadowolenia chyba nikt z mojej rodziny nie odważyłby się do niej podejść. Jest sensacją, ale kręciliśmy ją z daleka - relacjonuje pan Michał, autor filmu.

- Pochodzi pod samą siatkę, nie boi się. Podchodzi też pod inne domy. Kilka razy była z małymi, widziałem dwie sztuki - mówi. - Nie bała się nie tylko ludzi, ale i psa. Jakby chciała go przegonić - przyznaje.

Jak wyjaśnia, jego zdaniem zwierzę podchodzi do domostw w poszukiwaniu pożywienia. Pan Michał zapewnia jednak, że jego rodzina łani nie dokarmia.

Nie dotykaj

Mimo że mogą wydawać się przyjacielskie lub wymagające pomocy, przy spotkaniach z dzikimi zwierzętami należy zachować dystans i ich nie dotykać. Dotyczy to przede wszystkim młodych osobników.

Matka zazwyczaj jest w pobliżu. Jeśli poczuje od młodego obcy, ludzki zapach, może porzucić swoje dzieci

Przemysław Włodek z Nadleśnictwa Krasiczyn

- Matka zazwyczaj jest w pobliżu młodych. Jeśli poczuje od młodego obcy, ludzki zapach, może porzucić swoje dzieci - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Przemysław Włodek z Nadleśnictwa Krasiczyn.

Młodych nie wolno głaskać, nie należy dokarmiać, nie ma też potrzeby ich ratować.

- Jeśli ktoś zabiera dzikie zwierzę do domu, może zostać ukarany mandatem - zaznaczył rozmówca.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Autor: ok/kab Źródło: Kontakt 24/tvn24.pl