- Na ulicach były tysiące ludzi. Protestujący mieli butelki z benzyną. Wrzucali je do samochodów - mówi w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Wojciech. Polak znalazł się w centrum zamieszek w Paryżu. Podczas demonstracji "żółtych kamizelek" doszło do starć z policjantami. Rannych zostało ponad 100 osób. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Pan Wojciech znajduje się obecnie w centrum zamieszek w Paryżu. Jak podkreślił, sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, jednak w dalszym ciągu na ulicach słychać strzały. - Policja obstawiła cały teren. Przyjechaliśmy z rodziną na weekend. Nie wiedzieliśmy, że znajdziemy się w centrum zamieszek. Dookoła non stop słychać strzały. Policja odgania protestujących armatkami wodnymi - relacjonował mężczyzna.
Reporter 24 dodał, że od rana znajdują się w hotelu. - Policja zakazała nam wychodzić, jednak gdy zaczęło brakować jedzenia i picia, musieliśmy udać się do jakiegoś sklepu. Na ulicach były dziś tysiące ludzi. Protestujący mieli butelki z benzyną. Wrzucali je do samochodów. Na moich zdjęciach widać spalone pojazdy - podkreślił.
Jak dodał, musieli uciekać do hotelu, ponieważ na ulicy użyto gazu.
Zatrzymania i ranni
Starcia z policją trwają od sobotniego poranka. Funkcjonariusze interweniują, używając gazu łzawiącego, bomb ogłuszających i armatek wodnych. Policja zablokowała okoliczne drogi, by uniknąć kolejnych starć. W związku z tym nie można się już dostać w okolice Pól Elizejskich i Łuku Triumfalnego. Wzrasta frustracja protestujących, którzy przyjechali do Paryża z całej Francji. Twierdzą, że chcieli manifestować spokojnie. Obwiniają policję o to, że to ona od rana ich atakuje i nie chce, żeby mogli wyrazić swój głos w proteście przeciwko polityce Emmanuela Macrona.
Jak podała policja, rannych zostało ponad sto osób, w tym 11 funkcjonariuszy. Zatrzymano 300 protestujących - to zdecydowanie więcej niż w trakcie poprzednich manifestacji. Niektóre z zatrzymań mają związek z nielegalnym posiadaniem broni.
Premier Francji Edouard Philippe informował, że koło południa w sobotę w całej Francji manifestowało 36 tys. ludzi, a w Paryżu około 5,5 tys. Trzy godziny później w całym kraju liczba protestujących według francuskiego MSW wzrosła do 75 tys. Demonstracje odbywały się trzeci weekend z rzędu. Według danych MSW w pierwszych udział brało 282 tys. osób, a w drugich - 106 tys., z czego 8 tys. w stolicy.
Dwie grupy na ulicach
Do pierwszych incydentów na Polach Elizejskich we francuskiej stolicy doszło około godziny 9 rano. Manifestanci usiłowali sforsować kordon policji, na co funkcjonariusze sił bezpieczeństwa odpowiedzieli gazem łzawiącym. Jak informuje agencja Reutera, zakapturzeni i zamaskowani protestujący rzucali w policjantów barierkami i innymi przedmiotami, podpalono kosze na śmieci. Inni zabarykadowali się w uliczkach w okolicy placu, na którym stoi Łuk Triumfalny.
Jak informował przed południem rzecznik paryskiej policji, część z dokonywanych zatrzymań ma związek z nielegalnym posiadaniem broni. Władze obawiały się, że pod spontaniczny ruch protestacyjny podłączą się wyznawcy skrajnych ideologii. - Bandyci są mniejszością i nie ma dla nich miejsca na tych demonstracjach - podkreślił w telewizji LCI rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux. Wiceminister spraw wewnętrznych Laurent Nunez powiedział, że wokół Pól Elizejskich, poza terenem zabezpieczonym przez policję, znajduje się około trzech tysięcy "awanturników". Miejsce dla demonstrantów jest monitorowane i aby do niego wejść, należy przejść kontrolę.
"Żółte kamizelki" od dwóch tygodni protestują i blokują drogi w całym kraju, wyrażając swój sprzeciw wobec podwyżek podatków od paliwa.
Autor: bkol//ank