- Ta kobieta pojawiła się nagle. Szła z wózkiem. Nie była widoczna - relacjonował pan Łukasz, który jechał boczną, nieoświetloną drogą w woj. dolnośląskim. Kierowca nie pozostał obojętnym na możliwe zagrożenie. Zatrzymał się przy pieszej i wręczył jej kamizelkę odblaskową.
Pan Łukasz zarejestrował sytuację 22 grudnia wieczorem. Autor filmu wracał razem z żoną z zakupów boczną, wąską i nieoświetloną drogą pomiędzy Blizanowicami a Trestnem. Nagle minął kobietę, która prowadziła wózek z dzieckiem. Na przesłanym nagraniu widać, jak słabo widoczni byli piesi.
- Kobieta szła prawidłowo, ale była źle widoczna. Zobaczyłem ją dopiero z odległości pięciu metrów - powiedział pan Łukasz.
"Dałem jej kamizelkę i uświadomiłem"
Kierowca zatrzymał się przy kobiecie i wysiadł z auta. - Postanowiłem, że dam jej kamizelkę odblaskową. Mam takie w samochodzie, ponieważ jestem instruktorem techniki jazdy. Na początku kobieta się wystraszyła, ale uspokoiłem ją i uświadomiłem, że jej po prostu nie widać - relacjonował.
W końcu kobieta założyła kamizelkę i podziękowała panu Łukaszowi. - Powiedziała, że nie pomyślała o czymś takim i przyznała mi rację - dodał.
Jak stwierdził mężczyzna, według niego każdy powinien wozić przy sobie przynajmniej dwie takie kamizelki, ponieważ są przydatne chociażby podczas zatrzymania się na poboczu, kiedy mamy awarię auta.
Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat policja.pl
Odblaski są obowiązkowe
Jak czytamy na stronie Komendy Głównej Policji, od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.
Policja wymienia elementy odblaskowe, którymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. "Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego" - tłumaczy policja.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania - tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Autor: mz/popi / Źródło: Kontakt 24, Fakty TVN