W niedzielę w wielu miastach Polski odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowane marsze, biegi i uroczyste apele. W Pałacu Prezydenckim uroczyste przemówienie wygłosił prezydent Bronisław Komorowski. Zdjęcia z uroczystości w kraju otrzymywaliśmy na Kontakt 24.
- Identyfikacja kolejnych ofiar komunizmu to budzenie przekonania, że nawet najtragiczniejszy fragment naszej historii musi być przeżywany, inaczej zwyciężyłaby myśl, aby zbrodnie ukryte uczynić zbrodniami nieważnymi - powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Bronisław Komorowski. Jak czytamy w portalu tvn24.pl, dzięki pracy IPN i instytucji naukowych ze Szczecina i Wrocławia udało się zidentyfikować szczątki pięciorga bohaterów powojennego antykomunistycznego podziemia, zabitych z rozkazu stalinowskich władz - Danuty Siedzikówny ps. Inki, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a także Edwarda Pytki, Józefa Kozłowskiego, Mariana Kaczmarka i Stanisława Kutryba.
Obchody zaplanowano na kilka dni
Choć główną część obchodów zrealizowano w niedzielę, wydarzenia związane z uczczeniem pamięci ofiar rozłożono na kilka dni. W Warszawie oprócz uroczystych apeli i marszy, zorganizowano biegi i przejazd rowerzystów z Masy Krytycznej. W sobotę w kwaterze "Ł" na Cmentarzu Powązkowskim stanęło 36 brzozowych krzyży upamiętniających "wyklętych".
Patriotyzm na sportowo
W 81 miastach odbył się bieg "Tropem Wilczym" poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz pierwszy miał on charakter ogólnopolski. Uczestnicy mieli do pokonania 1963 metry. Dystans nawiązuje do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.
Autor: rydz/sk / Źródło: tvn24.pl, tvnwarszawa.pl