"Nagle zaczął się przewracać. Tylko się modliłem, żeby przeżyć"


W niemieckich szpitalach wciąż przebywa osiem osób rannych w porannym wypadku polskiego autokaru pod Berlinem. Według informacji przewoźnika, pozostali pasażerowie wracają do kraju autokarami zastępczymi. Pierwszą informację o wypadku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Informację o wypadku, do którego doszło w okolicach Niederlehme w Brandenburgii, potwierdziło biuro Sindbad. "Dziś o godzinie 4:50 na autostradzie A10 w okolicy Berlina w Niemczech jeden z autokarów należących do firmy Star Turist z Olsztyna, realizujący przewóz liniowy na trasie Niemcy-Polska na zlecenie naszej firm, uległ wypadkowi" - poinformowała w komunikacie firma Sindbad. Jak podano, autokar "realizował przejazd liniowy z Nadrenii-północnej Westfalii do miejscowości północnej Polski".

Ciężko ranni

Niemiecka policja podawała, że w wypadku ciężko rannych zostało 11 osób. Konsul Rafał Gajewski z ambasady RP w Berlinie w rozmowie z PAP zastrzegł, że strona niemiecka stosuje określenie "ciężko ranny" do wszystkich poszkodowanych wymagających dłuższej hospitalizacji, co może być mylące dla polskiego odbiorcy.

W pojeździe firmy turystycznej Sindbad znajdowało się - według niemieckiej policji - 66 osób, w tym dwóch kierowców i pilot, którzy wyszli z kolizji bez szwanku. Z danych strony polskiej wynika, że w autokarze było 66 pasażerów plus dwóch kierowców.

W szpitalach pozostaje 8 rannych w wypadku autobusu pod #Berlin Nikt nie jest w stanie krytycznym. Pozostali pasażerowie w drodze do kraju.— Marcin Wojciechowski (@maw75) listopad 23, 2014

Po godz. 13 firma Sindbad poinformowała, że w niemieckich szpitalach pozostało osiem osób. "Pozostałe 58 pasażerów oraz załoga autokaru kontynuują podróż do Polski autokarami zastępczymi" - poinformował przewoźnik.

Rodzinom poszkodowanych informacji udziela Infolinia Sindbad - nr 801 22 33 44 lub +48 77 443 44 44.

"Modliłem się, żeby przeżyć"

Reporter TVN24, który jest na miejscu wypadku rozmawiał z pasażerami autobusu.

- Przez dobre pół godziny kierowca tracił panowanie nad kierownicą. Jakby przysypiał - mówił reporterowi TVN24 jeden z pasażerów. Inna osoba, która wracała do Polski wspominała, że w trakcie wypadku wszyscy spali. - Nagle zobaczyliśmy, że mamy wypadek. Każdy się starał pomagać osobom obok - mówiła kobieta.

- Kierowca skręcił w prawo i nagle zaczął się przewracać na asfalt. Tylko się modliłem, żeby przeżyć - powiedział jeden z poszkodowanych.

"Autokar prowadziła doświadczona załoga"

"Na miejscu wypadku pozostają przedstawiciele naszej firmy, którzy są w stałym kontakcie ze służbami medycznymi, policją i poszkodowanymi pasażerami" - zapewnił przewoźnik.

Według firmy, ostatnie badania techniczne autokaru zostały wykonane we wrześniu bieżącego roku i są ważne do marca 2015. "Autokar prowadziła doświadczona dwuosobowa załoga kierowców" - podkreślił przewoźnik.

Przyczyny wypadku są na razie nieznane. Autostrada na odcinku między zjazdem na Niederlehme a Spreeau w kierunku Frankfurtu nad Odrą została zamknięta.

na autostradzie A10 na południowy wschód od Berlina

Autor: gk//tka / Źródło: Kontakt 24, PAP, TVN24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim spłonęły dach i poddasze Akademii im. Jakuba z Paradyża. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń" i apeluje do premiera o pomoc.

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Nie znaleziono obiektu latającego, który miał spaść w środę w okolicy Gorzyczek (woj. śląskie). Osoba zgłaszająca widziała lecącą nisko awionetkę, a potem dym. Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała z tej samej okolicy sygnał alarmowy niewiadomego pochodzenia. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/ Kontakt24

Wielka Brytania zmaga się z silnym wiatrem i ulewami. Dochodzi do gwałtownych powodzi. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu Anglii, gdzie ewakuowano część osób z kompleksu domków letniskowych i pola kempingowego. Jedna osoba z objawami hipotermii trafiła do szpitala. Zalane są niektóre drogi, wystąpiły utrudnienia na kolei.

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Źródło:
The Independent, BBC, Reuters, Kontakt 24

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Po kilkugodzinnej akcji strażacy opanowali pożar hali magazynowej przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. - Doszło do pożaru w przestrzeni, gdzie magazynowane były hulajnogi elektryczne - przekazał kpt. Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP

Ptak zaplątał się w siatkę balkonową w Kielcach. Aby oswobodzić go z pułapki, konieczna była interwencja strażaków. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Źródło:
Kontakt 24

81-letni kierowca zasłabł za kierownicą na drodze krajowej nr 21 na wysokości Zimowisk (woj. pomorskie), zjechał na przeciwległy pas i uderzył w inne auto. Na czas pracy policji wprowadzono ruch wahadłowy. Zdjęcia i film otrzymaliśmy na Kontakt 24.

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

Źródło:
tvn24.pl

W Gnieźnie pijany kierowca zamiast objechać rondo dookoła, wjechał na jego środek. Auto utknęło na zielonej wyspie. - 64-latek twierdził, że się zamyślił - przekazuje oficer prasowa gnieźnieńskiej policji.

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Źródło:
TVN24.pl