"Na wielu budynkach widać ślady kul". Reporterzy 24 w Sarajewie

Reporterzy 24 w Sarajewie

- Pierwsze skojarzenia ludzi z tym krajem nie są optymistyczne. Często na hasło Bośnia myślą "wojna" - bratobójcze walki, oblężenie Sarajewa, ludobójstwo, tabliczki z napisem "miny" - mówią Reporterzy 24 Ania i Mateusz. Przekonują jednak, że choć Sarajewo od ponad 20 lat podnosi się z ruin po wojnie, a na budynkach widać ślady kul, jest to miejsce cudownych krajobrazów, klimatycznych miasteczek i niezwykłych ludzi, którzy "mają serce na dłoni". O swojej podróży rozmawiają z redakcją Kontaktu 24 w ramach akcji: Pokaż nam świat.

TY RÓWNIEŻ UDAŁEŚ SIĘ W CIEKAWĄ PODRÓŻ? A MOŻE MIESZKASZ ZA GRANICĄ? CZEKAMY NA TWOJĄ RELACJĘ. DOŁĄCZ DO GORĄCEGO TEMATU I #POKAZNAMSWIAT

Bośnia i Hercegowina to blisko 4-milionowy kraj zamieszkiwany przez Boszniaków, Chorwatów i Serbów.

Jako niepodległe państwo funkcjonuje od 3 marca 1992 r., co ostatecznie doprowadziło do rozpadu Jugosławii. Niepodległość Bośni i Hercegowiny była również przyczyną trwającej ponad trzy i pół roku wojny domowej.

"Zupełnie inny świat"

- M.in. dlatego pierwsze skojarzenia ludzi z tym krajem nie są optymistyczne. Wręcz przeciwnie, pełne są bólu i cierpienia. Bratobójcze walki, oblężenie Sarajewa, ludobójstwo, tabliczki z napisem "miny". Ludzie wyobrażają sobie, że jest to kraj usiany opustoszałymi wioskami, zgliszczami i ostrzelanymi domami. Często na hasło "Bośnia" myślą "wojna". Wielu ma wyobrażenie, że jest to zniszczone, niebezpieczne i mało atrakcyjne turystycznie państwo - rozpoczynają swoją opowieść Reporterzy 24.

W ocenie Ani i Mateusza, Bośnia i Hercegowina to jednak piękny kraj, pełen uroczych miejsc, cudownych krajobrazów i niesamowicie klimatycznych miasteczek.

Reporterzy 24 odwiedzili m.in. stolicę kraju, w której - jak mówią - można przenieść się w "zupełnie inny świat". - To tu możemy zobaczyć w niewielkiej odległości od siebie meczet, cerkiew, kościół katolicki i synagogę - przyznają.

"Miasto tonie w promieniach słońca"

W ich ocenie, jedna z najlepszych panoram miasta rozpościera się z Žuta tabija (Żółtego Bastionu). - Widok na Sarajewo jest stąd po prostu obłędny. Na pierwszym planie widać muzułmański cmentarz, gdzie pochowany jest Alija Izetbegović (prezydent Bośni i Hercegowiny w latach 1990-1996 - red.). Dalej, zabudowania miasta, minarety meczetów, wieże kościoła katolickiego, synagogi, nowoczesne budynki Parlamentu czy Wieżę Avaz i otaczające zewsząd miasto wzgórza - relacjonują podróżnicy.

I dodają: Podziwianie zachodu słońca z tego miejsca to niezapomniane chwile. Miasto najpierw tonie w promieniach zachodzącego słońca, a następnie rozbłyskuje tysiącem migocących światełek. Niezwykłości tym chwilom dodaje odgłos śpiewu muezinów z okolicznych meczetów.

Wspaniały widok na miasto rozciąga się również z wieży Avaz. Mająca 172 metry wysokości do 2010 roku była najwyższym budynkiem na Bałkanach.

Największa wartość kraju: mieszkańcy

Jednak - jak przyznają - największą wartością tego kraju są ludzie – życzliwi, sympatyczni, bezinteresowni, nie patrzący na turystę przez pryzmat pieniądza.

- To jest to, co najbardziej urzekło nas w tym kraju. Hasło reklamowe Bośni i Hercegowiny brzmi: The heart shaped land (kraj w kształcie serca - red.). Jeśli spojrzymy na mapę, faktycznie, kraj ten przypomina swoim kształtem serce. Hasło to ma również wymiar metaforyczny. Mieszkańcy Bośni rzeczywiście mają serce na dłoni. Warto się o tym przekonać osobiście - zachęcają podróżnicy.

Z niezwykłą sympatią wypowiadają się o gospodarzach, u których mieszkali. - Podczas pierwszego pobytu u nich na powitanie dostaliśmy pyszną bośniacką kawę oraz butelkę własnoręcznie robionego syropu z pokrzywy. Advija i Halid służyli radami i urzekli nas swoją dobrocią. W pełni zasłużyli na miano „Super hosta” - relacjonuje Ania i Mateusz.

- Po kilku przyjazdach staliśmy się przyjaciółmi. To dzięki uczynności ich syna i synowej zdobyliśmy wymarzone bilety na koncert bośniackiego piosenkarza Dino Merlina w Sarajewie w lipcu 2015 r. Oczywiście z całą rodziną wybraliśmy się na niego. To były niezapomniane chwile. Zatem jak najbardziej polecamy kontakty z mieszkańcami. To naprawdę fantastyczni ludzie, często porzucający swoje prace, by pomóc np. zbłąkanemu turyście - dodają.

Bośniacka kuchnia

Z czym Reporterom 24 kojarzy się jeszcze Bośnia i Hercegowina? - My, myśląc o niej, czujemy smak burka, ćevapčići, aromatyczną kawę zaparzoną w tradycyjnym mosiężnym tygielku i słodycz baklawy - mówią.

I dodają: Najpopularniejszą potrawą jest ćevapčići, czyli grillowane paluszki z mięsa mielonego, podawane na talerzu lub w picie wraz z pokrojoną cebulą, często z mlecznym kajmakiem. Kolejnym daniem "must try" jest bardzo znany na całych Bałkanach burek - zapiekane ciasto, przypominające francuskie, nadziewane mięsem. Występują również wersje z serem, ziemniakami czy szpinakiem, ale wtedy mają już swoje specjalne nazwy, tj. odpowiednio sirnica, krompirusa i zeljanica. Polecamy również ustipci - rodzaj wytrawnych pączków, smażonych na głębokim tłuszczu, często podawanych w towarzystwie sera lub kajmaku.

Podczas podróży do Sarajewa polecają również, by spróbować faszerowanych mięsem papryk i pomidorów.

"Budynki noszą ślady kul"

Sarajewo od ponad 20 lat podnosi się z ruin po trwającej tam w latach 1992-1996 wojnie domowej. Jak zaznaczają podróżnicy, wiele budynków nie zostało jeszcze odrestaurowanych. Nadal widać na nich ślady kul.

- Jednym z symboli tego smutnego czasu jest budynek Biblioteki Uniwersyteckiej. To XIX-wieczny gmach, zbudowany w stylu mauretańskim. Podczas oblężenia miasta był wielokrotnie ostrzeliwany. W sierpniu 1992 r. spłonął, a wraz z nim cały księgozbiór, w tym bezcenne, 1000-letnie manuskrypty żydowskie i arabskie. Na szczęście budynek odrestaurowano i obecnie pełni on funkcję ratusza miejskiego - opowiada Ania i Mateusz.

Jest wiele miejsc, które kojarzą się mieszkańcom i turystom z okrucieństwem wojny. Jednym z nich jest niewątpliwie targ Merkale. - To tu, 5 lutego 1994r. w wyniku ostrzałów artyleryjskich zginęło ok. 70 osób, a ponad 140 zostało rannych. Szklana witryna na tyłach targu z nazwiskami ofiar przypomina o tym wydarzeniu - zaznaczają Reporterzy 24. Markale został ostrzelany po raz drugi 28 sierpnia 1995 roku. Wówczas zginęło 28 osób, zaś 90 zostało rannych.

Nieco dalej od centrum, pod lotniskiem znajduje się kolejne miejsce warte odwiedzenia. To Tunel spasa, zwany tunelem nadziei. Wybudowany w czasie wojny połączył dwa osiedla, będące wówczas pod kontrolą armii Bośni i Hercegowiny - Dobrinja i Butmir.

Specjalnie dla Was na bieżąco aktualizujemy mapę, na której pokazujemy, jakie miejsca zwiedzają Reporterzy 24. Oto relacje, które otrzymaliśmy w ramach akcji "Pokaż nam świat":

Autor: ank/aw / Źródło: Kontakt 24, NaszeBalkany.pl

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Dwaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie na Pomorzu Zachodnim zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych. Wszczęto wobec nich postępowanie dyscyplinarne. To pokłosie interwencji w Połczynie-Zdroju, w wyniku której miało dojść do zgonu mężczyzny. - Z monitoringu wynika, że nie został przewieziony do szpitala, tylko na klatkę schodową - informuje prokuratura. Informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Policjanci zawieszeni po śmierci mężczyzny. "Nie został przewieziony do szpitala, tylko na klatkę schodową"

Policjanci zawieszeni po śmierci mężczyzny. "Nie został przewieziony do szpitala, tylko na klatkę schodową"

Źródło:
tvn24.pl

Bolid przeciął niebo we wtorek rano w okolicach Kołbieli (woj. mazowieckie). Efektowna, jasna kula światła została uchwycona przez kamerkę samochodową Reportera24. Zjawisko można zobaczyć na nagraniu.

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Skytinel

W środku nocy warszawscy strażacy musieli ściągać auto ze ściany budynku. Po tym, jak kierowca wypadł z jezdni Wybrzeża Kościuszkowskiego, samochód zatrzymał się w bardzo nietypowej pozycji. Po drodze skosił jeszcze barierki, uderzył w drzewo i zaparkowany pojazd. "Rachunek" wystawiła policja.

Wypadł z drogi, zatrzymał się na ścianie, niemal w pionie

Wypadł z drogi, zatrzymał się na ścianie, niemal w pionie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu mgły w środę na lotnisku Kraków-Balice występują utrudnienia. - Mam informację o 12 lotach, które nie mogły wylądować - przekazała w środę przed południem rzeczniczka prasowa krakowskiego portu lotniczego Natalia Vince.

Gęsta mgła zakłóca pracę lotniska Kraków-Balice

Gęsta mgła zakłóca pracę lotniska Kraków-Balice

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Smugi opadowe pojawiły się we wtorek nad Białymstokiem. Widok ten, zwany też zjawiskiem virga, uchwycił na zdjęciach Reporter24 pan Szymon. - Przypomina włókna wystające z chmury - skomentował autor fotografii.

"Włókna wystające z chmury". Coś takiego nie pojawia się często

"Włókna wystające z chmury". Coś takiego nie pojawia się często

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Rudzie Śląskiej płonie market chiński. Nad miastem widać wysoki słup dymu. Zdjęcia pożaru otrzymaliśmy na Kontakt24. Pożar udało się opanować po dwóch godzinach.

Duży pożar w Rudzie Śląskiej. Spłonął sklep chiński

Duży pożar w Rudzie Śląskiej. Spłonął sklep chiński

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

32-latek zastrzelił podczas rodzinnego spotkania w Namysłowie rodziców i brata, a następnie zabarykadował się z trzema innymi osobami - kobietą i dwójką dzieci. Do akcji wysłano oddziały antyterrorystów. Mężczyzna ignorował negocjatorów i według wstępnych ustaleń popełnił samobójstwo przed szturmem policjantów.

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl, TVN24

Samolot z Warszawy do Nowego Jorku chwilę przed startem został cofnięty z pasa startowego z powodu awanturującego się pasażera. - Gdy na pokład weszła ochrona, dostał jakiegoś szału - opisał pasażer feralnego lotu. Agresywny mężczyzna nigdzie nie poleciał, został wyprowadzony i zatrzymany.

Awantura przed startem. "Na pokład weszła ochrona, ten mężczyzna dostał jakiegoś szału"

Awantura przed startem. "Na pokład weszła ochrona, ten mężczyzna dostał jakiegoś szału"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W środę na terenie dawnej bazy PKS w Mławie doszło do zawalenia stropu. Jak podała straż pożarna, trzy osoby znalazły się pod gruzami. Dwie nie żyją. Prowadzona była akcja przeszukiwania rumowiska z wykorzystaniem psów. Nikogo nie znaleziono. Prokurator Rejonowy w Mławie Marcin Bagiński powiedział, że w sprawie zawalenia się hali na pewno zostanie wszczęte śledztwo.

Zawalił się strop dawnej bazy PKS, dwie ofiary śmiertelne. Prokuratura zapowiada śledztwo

Zawalił się strop dawnej bazy PKS, dwie ofiary śmiertelne. Prokuratura zapowiada śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Auto płonęło na Bielanach. Na czas akcji zablokowano jezdnię w kierunku ulicy Powązkowskiej. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pożar auta przed trasą S8. Nagranie

Pożar auta przed trasą S8. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Kilka zastępów straży pożarnej walczy z pożarem w Zielonej Górze. Ogień pojawił się w jednym z warsztatów samochodowych. Wiadomo, że poszkodowana jest jedna osoba. - Ze względu na duży obszar objęty pożarem działania prawdopodobnie potrwają jeszcze wiele godzin - mówi Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej policji.

Słup czarnego dymu jest widoczny z kilku kilometrów. Płonie warsztat samochodowy

Słup czarnego dymu jest widoczny z kilku kilometrów. Płonie warsztat samochodowy

Źródło:
tvn24.pl

Nad ranem w niedzielę nad Będzinem (woj. śląskie) rozbłysła efektowna kula światła. Zjawisko uchwyciła kamera Reporterki24. Co było jego źródłem?

Bardzo jasna kula światła nad Będzinem. Wiemy, co to było

Bardzo jasna kula światła nad Będzinem. Wiemy, co to było

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, PAP

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN