"Byliśmy świadkami taranowania barykad przez policyjne samochody oraz strzelania do ludzi z armatek wodnych i gumowych kul. W ludzi rzucano granatami z gazem łzawiącym, które protestujący błyskawicznie odrzucali w stronę policji. My również dwukrotnie zostaliśmy potraktowani gazem przez policję, kiedy przez tłum staraliśmy się dotrzeć do domu" - pisze na Kontakt 24 Paulina, która podczas kilkudniowej wycieczki w Turcji znalazła się w centrum demonstracji na placu Taksim w Stambule i przesłała nam relację z tego, co działo się tam w ostatnich kilku dniach.
"Razem z braćmi i dwójką przyjaciół udaliśmy się do Turcji na wycieczkę, aby pozwiedzać Stambuł. Nasz hostel znajdował się przy ulicy Siraserviler, odchodzącej od placu Taksim, naprzeciwko szpitala, gdzie na prowizorycznych noszach, a często i na rękach, zanoszeni byli ranni" - pisze Paulina.
Polka dodaje, że była świadkiem taranowania barykad przez policyjne samochody oraz strzelania do ludzi z armatek wodnych i gumowych kul. "W ludzi rzucano granatami z gazem łzawiącym, które protestujący błyskawicznie odrzucali w stronę policji. My również dwukrotnie zostaliśmy potraktowani gazem przez policję, kiedy przez tłum staraliśmy się dotrzeć do domu" - relacjonuje Polka.
"W naszym hostelu zorganizowano mały sztab powstańczych sił. Dużo osób spało tam na podłodze po walkach. Wszyscy turyści z hostelu oprócz nas zmienili lokum. Baliśmy się nie demonstrantów, tylko policji. Demonstrujący nie byli nastawieni agresywnie. Pomagali nam znaleźć możliwie najbezpieczniejszą drogę do domu, dawali nam mleko, którym zmywa się z oczu gaz pieprzowy. Ale ponieważ mieszkaliśmy w samym oku huraganu, nie było to łatwe" - pisze Paulina.
"Powstańcy mają wyraźne poparcie społeczne - ludzie w każdym wieku i nawet panie w burkach oklaskiwali przypływające z innych dzielnic Stambułu promy pełne demonstrantów" - dodaje.
Jesteś w Turcji? Znasz kogoś kto jest w tym kraju? Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o aktualnej sytuacji. Można je zamieścić w serwisie kontakt24.tvn.pl lub wysłać na kontakt24@tvn.pl
Oto relacje Polaków, które otrzymaliśmy już na Kontakt 24:
"Gaz, gaz i jeszcze raz gaz". Polak o wydarzeniach w Turcji O sytuacji w Turcji informowała także Marta Iwińska. Zobacz jej relację
Demonstracje w Turcji
Od piątku w Turcji odbywają się antyrządowe manifestacje nie mające precedensu od objęcia władzy w 2002 r. przez islamsko-konserwatywną Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Erdogana, oskarżanego o zapędy autorytarne. W ich wyniku w Stambule ponad tysiąc osób zostało rannych, a w Ankarze co najmniej 700 - wynika z doniesień organizacji obrony praw człowieka i związków zawodowych lekarzy. Według tureckiego MSW rannych zostało 58 cywilów i 115 policjantów. Jak podała we wtorek prywatna telewizja NTV, powołując się na komunikat władz prowincji Antiochia (tur. Hatay) położonej przy granicy z Syrią, w poniedziałek w szpitalu wskutek odniesionych ran podczas manifestacji zmarł 22-letni mężczyzna. "Abdullah Comert został poważnie ranny (...) w wyniku postrzelenia przez niezidentyfikowaną osobę i zmarł później w szpitalu" - sprecyzowała NTV. Pierwszą ofiarą protestów przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana i jego islamsko-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) był 20-letni Mehmet Ayvalitas, członek jednej z lewicowych organizacji. Mężczyzna został potrącony w niedzielę przez taksówkę na drodze blokowanej przez manifestantów po azjatyckiej stronie Stambułu. Według organizacji pozarządowej Unia Tureckich Lekarzy (TBB) kierowca, który spowodował wypadek, nie został zatrzymany; TBB sugeruje, że wjechanie w tłum demonstrantów było celowe.
Autor: js//tka