Medikan Ianos zszedł w piątek na ląd, uderzając w greckie Wyspy Jońskie. Żywioł przynosi ulewne opady deszczu i porywisty wiatr na Kefalinii. Będzie przemieszczać się nad kolejne części kraju. Możliwe są powodzie błyskawiczne i osunięcia ziemi. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające sytuację na Zakintos.
Według prognoz medikan Ianos na zachodzie Grecji ma pozostać przez najbliższe sześć do dziewięciu godzin. Jak powiedział przedstawiciel greckiego rządu Nikos Chardalias cytowany przez tamtejsze media, żywioł następnie zacznie słabnąć i przesunie się w kierunku południowym nad Peloponez.
- Mamy przed sobą cały dzień ze zjawiskami wpływającymi na rozległy region Peloponezu - zaznaczył.
W tym samym czasie ciepła masa powietrza, będąca pozostałością po medikanie, ma przemieścić się na północny wschód, gdzie połączy się ze strumieniem powietrza napływającym z północnego zachodu. To spowoduje burze i intensywne opady deszczu w środkowej i wschodniej części kraju.
Na wyspie Zakintos przebywa między innymi Reporter 24, Marcin.
- Całą noc był silny i porywisty wiatr z ulewnym deszczem - relacjonował. - Wczoraj otrzymaliśmy alerty pogodowe od greckiego rządu o nagłym i gwałtownym załamaniu pogody - dodał. Przed południem w piątek poinformował, że "sytuacja delikatnie się poprawia". - Dalej jest silny wiatr, opady deszczu trochę ustały - zaznaczył Marcin.
"Ma silny potencjał deszczowy"
Meteorolodzy ostrzegają przed gwałtownymi ulewami z bardzo dużą sumą opadów w regionach Magnesia, Beocja, Ftiotyda, w północnej części wyspy Eubea oraz w mieście Karditsa. Chardalias podał, że w sobotę groźne zjawiska dotkną Korynt i Attykę.
- Ten medikan ma silny potencjał deszczowy. Ulewy są o tyle niebezpieczne, że one przynoszą silne osuwiska ziemi - mówiła w czwartek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Może dojść do zagrażających życiu powodzi błyskawicznych.
Czym jest medikan?
Medikany to głębokie niże, które przeważnie tworzą się nad Morzem Jońskim i Balearami. Powstają w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie. Medikany, podobnie jak huragany, rozwijają się nad gorącymi, nagrzanymi po lecie wodami.
Słowo "medikan" nie istnieje w języku polskim i nie ma swojego odpowiednika. Jest to skrót, który powstał z połączenia angielskich wyrazów: mediterranean tropical-like cyclone, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy śródziemnomorski cyklon niby-tropikalny.
Takie zjawiska formują się zwykle w okresie od września do stycznia.
Autor: pś/aw / Źródło: tvnmeteo.pl