"Nie" dla niepodległości Szkocji. W przeprowadzonym referendum zadecydowano, że Szkocja zostaje w Zjednoczonym Królestwie. "Bardzo dobrze. Starczy tych rozłamów w Europie, pora się jednoczyć" - stwierdził internauta @Grzegorz. "Pozostaje czekać do następnego referendum za kilka lat, a wtedy wynik będzie na yes" - napisał z kolei @Zbigniew. Komentujecie wynik szkockiego referendum.
W czwartek Szkoci tłumnie stawili się do urn, by odpowiedzieć na kluczowe dla ich przyszłości pytanie: "Czy Szkocja powinna być niepodległym państwem?" Walka była zacięta do samego końca. W piątkowy poranek zwolennicy niepodległości Szkocji uznali jednak zwycięstwo tych, którzy chcą być dalej częścią Zjednoczonego Królestwa. Według oficjalnych danych uprawnionych do głosowania w referendum było 4 mln 285 tys. 323 Szkotów, w tym 109 533 młodych ludzi w wieku 16-17 lat.
Plebiscyt budził ogromne zainteresowanie, był bowiem bez wątpienia wydarzeniem bez precedensu w historii Szkocji. Według wstępnych danych, frekwencja w referendum niepodległościowym była rekordowa i największa w historii nie tylko Szkocji, ale i Wielkiej Brytania. W wielu okręgach sięgała ponad 90 proc., co oznacza, że został pobity poprzedni rekord z wyborów powszechnych w 1950 roku.
"Dobre rozwiązanie dla jednych i drugich?"
@Urszula podjętą przez Szkotów decyzję nazwała "dobrą". Wynik poparł też @Pożeracz: "Mądry wybór! Zdrowy rozsądek i mądrość ludzi zwyciężyła!" - napisał.
@Małgorzata i @Grzegorz natomiast odnieśli się do tego, że referendum to jeden z elementów demokracji. "Piękny przykład demokracji do naśladowania przez każdy szanujący się kraj" - napisała internautka. "Jakby nie patrzeć decyzję podjeli sami Szkoci, a my powinniśmy ją uszanować. Zwolennicy i przeciwnicy zawsze się znajdą. Ważne, aby dyskutować o nich w sposób dyplomatyczny, a nie zbrojny do tego właśnie służy nam demokracja" - dodał @Grzegorz.
"Bardzo dobrze, że zagłosowali na nie" - stwierdziła @Paulina. "Ciekawe jakby sobie poradzili z reformami, które musieliby wprowadzić tj. wojsko, system emerytalny, waluta, etc." - dodała.
Nie wszyscy jednak są zachwyceni wynikiem głosowania. "Biedna Szkocja, a byli tak blisko odejścia z tego cyrku" - napisał @Kuba. @Zbigniew z kolei uważa, że "pozostaje czekać do następnego referendum za kilka lat". "Wtedy wynik będzie na yes".
@Marek podsumował, że ten wynik jest korzystny dla obu stron. "To chyba dobre rozwiązanie dla jednych i drugich" - napisał.
Polacy też głosowali
Polacy, którzy mieszkają w Szkoci również głosowali w referendum. Jak deklarowali była to dla niektórych z nich bardzo ważna sprawa. @Jacob napisał: "Mieszkam w Szkocji od 10 lat i oddałem głos na 'Nie' tak jak wielu moich znajomych z Polski czy Szkocji".
"Udzielałem się w kampanii Polaków na YES. I dla nich byłoby o wiele lepiej. Niefortunnie, dali się zastraszyć korporacjom" - zaczął @Artur."Przypominam, to już jest państwo z istniejącym systemem, więc nie byłoby tyle reform - nie licząc naturalnych reform dla rozwijającego się, niepodległego państwa" - dodał.
@Michał stwierdził: "Przecież nie pyta się samych imigrantów o ich opinię - większość ma to w nosie", a internauta @Artur oponował, twierdząc że "akuratnie każda mniejszość w Szkocji brała udział w kampanii na YES".
A Wy co sądzicie o decyzji Szkotów? To dobry wybór? Czekamy na Wasze opinie! Możecie je przesyłać mailowo na kontakt24@tvn.pl lub zamieszczać pod artykułem.
Autor: js,mz/aw