Duża wilgotność, mróz i specyficzny grzyb - łojówka różowawa. To przepis na niezwykłe zjawisko zwane "lodowymi włosami". Niektórzy mieli okazję podziwiać je w niedzielę rano w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
"Lodowe włosy" można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej.
Powstają dzięki łojówce różowawej - grzybowi z rodziny Exidiopsis effusa oraz dużej wilgotności powietrza i ujemnej temperaturze. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc piękne podłużne kryształki lodu. Lód ten, po dotknięciu, bardzo szybko się roztapia. Formację tego typu odkryto już w 1918 roku, jednak przez wiele dziesięcioleci nie przypuszczano, że za jej powstanie odpowiadają grzyby.
Zaobserwowano je w Polsce
Na Kontakt 24 dostaliśmy film nagrany w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. W niedzielę rano w podmokłym lesie bagiennym z pogranicza Mazowsza i Podlasia pojawiły się "lodowe włosy".
"Szczęśliwy splot specyficznych warunków (przez dwie doby temperatura z 10 [stopni Celsjusza - przyp. red.] spadła do -10 stopni i to wszystko przy bardzo dużej wilgotności powietrza) spowodował, że grzybki z rodziny Exidiopsis effusa (łojówka różowawa) dzięki swym niesamowitym właściwościom, sprawiły bardzo powolne zamarzanie (krystalizowanie) cząsteczek wody, przysparzając mi niecodziennych ekstremalnych wrażeń" - napisał autor filmu KazanSky. Zobaczcie, jakie piękne potrafią być "lodowe włosy".
Autor: kw / Źródło: tvnmeteo.pl/ Kontakt 24