tvnpix
Jenot przymarzł do mostu w Darłowie, Foto: Łukasz siesiu

"Łapki przymarzły mu do mostu". Na ratunek jenotowi

Nietypowa akcja ratunkowa miała miejsce, kiedy strażacy otrzymali zgłoszenie o jenocie, który przymarzł do pomostu w Darłowie (Zachodniopomorskie). Zwierzak utknął w dolnej części konstrukcji, tuż nad wodą. Zdjęcia i informacje otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jenot został zauważony przed południem przy ulicy Morskiej w Darłowie.

- Prawdopodobnie przymarzł. Wyglądało to tak, jakby przednie łapki przymarzły mu do mostu - opisywał pan Łukasz, który przesłał do nas zdjęcia zwierzęcia.

"Wycieńczone, ale przeżyło"

Przypuszczenia Reportera 24 potwierdził st. kpt. Piotr Słupski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. - Po przyjeździe na miejsce, strażacy znaleźli jenota, który przymarzł do metalowej części pomostu - relacjonował. - Strażacy wydobyli zwierzę. Było wycieńczone, ale przeżyło i zostało przekazane pod opiekę weterynarza - zapewnił.

Pan Łukasz przyznał, że nigdy wcześniej nie spotkał się z jenotem. - Mieszkam w Darłowie, ale po raz pierwszy widziałem tu takie zwierzę - powiedział. - Na początku myślałem, że to szop. Dopiero od strażaków dowiedziałem się, że to jenot.

Lubią przebywać w pobliżu wody

Jenoty, choć faktycznie z wyglądu mogą przypominać szopy, tak naprawdę należą do rodziny psowatych i są ssakami drapieżnymi. W Polsce ich obecność po raz pierwszy zanotowano w połowie lat '50 ubiegłego stulecia i dziś można je spotkać na terenie całego kraju. Zamieszkują przeważnie tereny zalesione, ale lubią również przebywać w pobliżu wody.

Autor: est/ak