Chmury mammatus pojawiły się w piątek na małopolskim niebie. Jak wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, zjawisko to często towarzyszy gwałtownym burzom, takim, jakie w piątek przechodziły nad południem Polski. Niesamowite zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.
W piątek nad Polską przechodził aktywny front atmosferyczny. W wielu regionach, szczególnie południowych, od wczesnych godzin porannych grzmiało.
Zjawiskom towarzyszył ulewny deszcz, opady gradu i silne podmuchy wiatru.
Zjawiskowe chmury
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia zjawiska mamma, zwanego też mammatusami nad Małopolską. Reporter 24 Alek32o2 uchwycił je w okolicach Krakowa.
Efektowne chmury widoczne były także nad miejscowością Żegocina w powiecie bocheńskim.
Znak szczególnie silnej konwekcji
Synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk wyjaśnił, że chmury mammatus, znane także jako zjawisko mamma, to chmury związane z wieloma innymi rodzajami chmur - nie mogą się samodzielnie formować.
Najczęściej pojawiają się na niebie w towarzystwie chmur stratocumulus i cumulonimbus, rzadziej cirrus, cirrocumulus, altostratus - altocumulus.
Zjawisko zazwyczaj występuje u podstawy lub w dolnej części kowadła cumulonimbusa. Przyjmuje formę wiszących z dolnej krawędzi chmur zaokrąglonych wypustek, przypominających worki bądź krowie wymiona.
Mammatusy często towarzyszą gwałtownym burzom. Mechanizm ich powstawania nie jest do końca poznany, ale najprawdopodobniej związany jest z pionowymi ruchami powietrza w atmosferze. Obecność charakterystycznych "wymion" świadczy o szczególnie dużej intensywności konwekcji.
Autor: as/dd / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24