Projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, według zamierzeń jego autorów, ma chronić przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców. Ziemia ma służyć głównie produkcji żywności. Na Kontakt 24 otrzymujemy pytania dotyczące "konstytucji polskiej wsi", a na część z nich odpowiedział Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS, który wyjaśnił również główne założenia ustawy.
1. Projektowane przepisy zakładają wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Wyjątki mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania, ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych, działek do 1 ha. 2. Nabywcami ziemi mają być zasadniczo tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia. Projekt ustawy przewiduje, że "nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny", czyli taki, który posiada kwalifikacje rolnicze, od pięciu lat zamieszkuje w gminie, przez pięć lat prowadzi gospodarstwo i posiada gospodarstwo rolne do 300 ha.
3. Ustawa narzuca także na kupca obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez okres co najmniej 10 lat. Nieruchomość nie może być zbyta, ani oddana w posiadanie innym podmiotom. 4. Projektowana ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 r. 1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy mieli więc móc kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA. 5. W ciągu ostatnich 15 lat ziemia mocno podrożała. Szczególnie widać to na przykładzie ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnej, której cena za hektar w 2000 roku wynosiła 4,8 tys. złotych. Podczas gdy w 2015 roku było to już 38,6 tys. złotych. Zwyżkowały choć nie do tego poziomu także ziemie w obrocie prywatnych. Ich cena w 2000 roku wynosiła 3,5 tys. złotych, a w roku ubiegłym było to już 29,5 tys. złotych.
Do redakcji Kontakt 24 napływają od Was pytania dotyczące ustawy o ziemi. Oto odpowiedzi na kilka z nich.
Pytanie 1, autor Grzegorz: Kupując teraz ziemię (gospodarstwo) po jakim czasie będę mógł dokupić więcej ziemi rolnej?
Jeżeli ktoś ma gospodarstwo i jest rolnikiem indywidualnym to zawsze będzie mógł dokupić ziemię. W przeciwnym razie będzie musiał czekać pięć lat na to, aż rynek się uwolni.
Pytanie 2, autor Justyna: Czy będę mogła dokupować działki rolne poniżej 1 ha beż żadnych warunków?
Tak, ponieważ działki do 1 ha są wyłączone z ustawy. Pytanie 3, autor Piotr: Jeżeli np. hipotetycznie poproszę kogoś, żeby podzielił działkę na mniejsze, takie poniżej hektara to czy będę mógł je kupić wszystkie?
Tak, pod warunkiem, że podział uda się przeprowadzić do 30 kwietnia, czyli do planowanego wejścia w życia ustawy.
Nadal czekamy na Wasze pytania, na które odpowie Paweł Blajer. Macie wątpliwości związane z projektem ustawy o sprzedaży nieruchomości rolnych? Piszcie na Kontakt 24!
Autor: tol,sc/gry / Źródło: TVN24 BiS