tvnpix
Pluskwiak śródziemnomorski w Polsce, Foto: domin 87, Kontakt 24

Kłębią się na drzewach, wlatują do mieszkań

Informacja o rojach owadów, które pojawiły się na drzewach w rejonie ulicy Kołłątaja w Poznaniu, trafiła do strażników miejskich. Ekopatrolowcy ustalili, że to pluskwiak śródziemnomorski. Owady pojawiły się także w Gliwicach (Śląskie) i Belęcinie (Wielkopolskie). Ich zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W środę strażnicy otrzymali nietypowe zgłoszenie: "Świerczewo, ulica Kołłątaja - aleja drzew została zaatakowana przez dużą ilość owadów".

Po dotarciu na miejsce zdziwieni funkcjonariusze stwierdzili, że przydrożne lipy "oklejone" są setkami owadów. Okazało się, że są to pluskwiaki śródziemnomorskie (Oxycarenus lavaterae).

Migrował z południa

Strażnicy Ekopatrolu zrobili zdjęcia i poinformowali o zdarzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Prawdopodobnie jest to pierwszy udokumentowany przypadek występowania tego gatunku pluskwiaka na terenie Poznania.

- Jest to jeden z przykładów gatunku owada, który migruje z południa, z Basenu Morza Śródziemnego, na północ. Jest notowany w wielu krajach dawniej uważanych za chłodne - mówił Piotr Szczepanowski z Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UM Poznania.

Dodał, że w swojej "ojczyźnie" nie spowodował żadnych widocznych szkód i w przypadku migracji bardzo trudno jest powiedzieć, czy przerzuci się na inny pokarm, czy nie znajdzie nowych wrogów lub czy nie będzie przenosił nowych pasożytów.

- Do tej pory nie spotkałem się z określeniem, że w jakikolwiek sposób mógłby być niebezpieczny dla naszej flory czy fauny - podkreślił Szczepanowski.

Wcześniej gatunek ten obserwowany był na południu Polski, między innymi na Śląsku. "Owady musiały wlecieć do mieszkania podczas wietrzenia" - napisała internautka BC, wysyłając nam zdjęcia pluskwiaków z Gliwic.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Autor: anw/rp Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24