Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie leja kondensacyjnego, który w sobotę można było dostrzec w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego (woj. pomorskie). Synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski potwierdził, że w sobotę pojawiły się sprzyjające warunki do wystąpienia trąb powietrznych.
Leje kondensacyjne i trąby powietrzne na naszym kontynencie są zjawiskami typowymi dla ciepłych pór roku. Najczęściej pojawiają się latem i niestety coraz częściej odnotowujemy je również na terenie naszego kraju. W tym roku trąby powietrzne lub ich zalążki pojawiły się między innymi w Nowym Targu (woj. małopolskie), w Wierzawicach (woj. podkarpackie), miejscowości Żórawina (woj. dolnośląskie) czy w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie).
Pomorskie. Jadąc samochodem zaobserwowali lej kondensacyjny
Wydawać by się mogło, że koniec października nie oferuje już tak dynamicznych i niebezpiecznych warunków, by mogła uformować się trąba powietrzna. Jednak fotografie nadesłane przez Reportera 24 o nicku MarcinJ nie pozostawiają złudzeń - w sobotę w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego można było dostrzec lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.
- Wracaliśmy z żoną z Gdańska do Olsztyna. Ja kierowałem samochodem, żona zrobiła zdjęcia. Lej obserwowaliśmy około pięciu minut. Zwróciliśmy uwagę, że nie dotknął ziemi, unosił się. Miałem kiedyś okazję widzieć coś takiego nad Bałtykiem, ale na lądzie jeszcze nie - relacjonował mężczyzna. - Nie czułem przerażenia. Jednak bliskie są mi tematy dotyczące zmian klimatycznych. Obawiam się, że takie zjawiska mogą świadczyć o zachodzących zmianach - mówił internauta.
Jak powstaje trąba powietrzna?
Jak wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, Pomorze Gdańskie znajdowało się w sobotę w strefie frontu atmosferycznego.
- W warunkach ścierania się dwóch mas o kontraście termicznym, na ciepłym froncie, mogą powstawać wbudowane w strukturę chmur frontowych cumulonimbusy. W sprzyjających mikrowarunkach mogą powodować pojawienie się leja kondensacyjnego - przekazał synoptyk.
Lej kondensacyjny powstaje, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Zwykle na pewnej wysokości następuje uskok wiatru i prąd ten zaczyna skręcać. W pewnym momencie zaczyna wirować, a para wodna zaczyna się w nim skraplać. Jeżeli prądy wstępujące w chmurze są mocno rozwinięte, a wirująca kolumna dotknie ziemi, może utworzyć się trąba powietrzna.
Autor: kw,ak/dd / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl