Do redakcji Kontaktu 24 wpłynęło mnóstwo historii dotyczących nieprawidłowości przy zakupie używanego samochodu. Pierwszy właściciel, bezwypadkowy, wszystkie części oryginalne. To tylko niektóre z haseł, które pojawiają w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży auta. O tym, że te hasła powinny wzmóc naszą czujność, zwracał uwagę Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.
Do przygotowania listy posłużyły Wasze historie, które otrzymaliśmy na Kontakt 24.
1. Pierwszy właściciel
Taka informacja w ogłoszeniu może być prawdą, ale tylko odnośnie pierwszego właściciela w Polsce. W innym zaś kraju z którego auto zostało sprowadzone, mogło mieć wcześniej kilku właścicieli. I nie muszą być ujawnieni. Trzeba zatem być czujnym i zapytać o te informacje.
2. Bezwypadkowy
Bezwypadkowość wymaga zweryfikowania stanu technicznego pojazdu z wykorzystaniem wiedzy fachowca. Nie da się bowiem samemu stwierdzić, że auto nie uczestniczyło nigdy w wypadku.
A fachowiec po wzięciu pod lupę kilku elementów auta szybko ustali jego historię.
3. Niski przebieg
Podobnie jak w przypadku wcześniejszej sytuacji, także tutaj niezbędna jest pomoc fachowca.
4. Po małych poprawkach
Już samo sformułowanie "po małych poprawkach" powinno budzić naszą wątpliwość. Radzimy wystrzegać się ofert z tego typu stwierdzeniami.
5. Gotowy do rejestracji
Tutaj również potrzebna jest nasza czujność. Bo choć takie stwierdzenie pojawia się w ogłoszeniu, to ostatecznie może brakować dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu. Najlepiej zatem w takim przypadku otrzymując dokumenty udać się do urzędu, które ma auto zarejestrować i zapytać, czy jest wszystko, co potrzeba.
6. Wszystkie części oryginalne
Czujnie należy również podchodzić do oryginalnych części. Jeżeli są bowiem oryginalne to powinno to wpływać na wyższą cenę auta w porównaniu do innych samochodów obecnych na rynku reperowanych z wykorzystaniem części zamiennych. Stwierdzenie "wszystkie części oryginalne" wskazuje, że auto raczej nie może być bezwypadkowe.
Policja zachęca również przed zakupem samochodu do zaglądania na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl, która pozwala ustalić m.in. jaki był ostatni odczyt licznika, czy jest ważne ubezpieczenie OC, ile razy dane auto zostało zarejestrowane.
Jeśli i Wy kupowaliście auto i chcielibyście podzielić się z nami swoimi doświadczeniami - dołączcie do gorącego tematu Kontaktu 24. Podzielcie się z nami swoimi historiami.
Autor: mb//km