tvnpix
Wybuch wulkanu na wyspie Stromboli, Foto: Jakub, Kontakt 24

Huk, deszcz ognia i chmura dymu. Wybuch wulkanu na Stromboli

Turysta zginął w wyniku gwałtownej aktywności wulkanu na włoskiej wyspie Stromboli. Doszło do silnych eksplozji, po których uniosła się gęsta chmura dymu. Ludzie wypoczywający na plaży rzucali się w panice do morza. - Pierwszy raz widziałem coś takiego, przestraszyliśmy się - przyznaje pan Jakub, który na Kontakt 24 przesłał zdjęcia.

Wyspę Stromboli w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim tworzy czynny wulkan o wysokości ponad 900 metrów. 

Jak poinformował agencję ANSA burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni, w wyniku erupcji zginął turysta, który był na wycieczce w rejonie największej aktywności wulkanu.

 

"Nagle usłyszeliśmy huk"

Świadkiem erupcji na Stromboli był Reporter 24 Jakub, który wraz z rodziną spędza w okolicy urlop.

- Kąpaliśmy się w morzu, bo wtedy akurat nasza łódź się zatrzymała kilkaset metrów od plaży. Nagle usłyszeliśmy głośny huk i zobaczyliśmy potężną chmurę dymu - relacjonuje pan Jakub.

Jak zawracaliśmy, to widzieliśmy, jak łodzie policji płynęły w tamtym kierunku, leciały tam też helikoptery

Jakub, Reporter 24

 

- Wystraszyliśmy się, a nasza wycieczka zawróciła. Ewakuowaliśmy się na sąsiednią wyspę. Jak zawracaliśmy, to widzieliśmy, jak łodzie policji płynęły w tamtym kierunku, leciały tam też helikoptery. Z tego, co mówił przewodnik, ostatnia taka silna erupcja miała miejsce około 10 lat temu. Pierwszy raz widziałem coś takiego, przestraszyliśmy się - podkreśla.

Spadł "ognisty deszcz"

- Był potężny wybuch, usłyszeliśmy huk, a potem podniosła się chmura dymu i palących się okruchów skalnych - relacjonowali świadkowie erupcji w rozmowie z włoskimi mediami.

Według relacji turystów, na Stromboli spadł "deszcz" lapilli, czyli wulkanicznych cząstek. Wywołały one serię pożarów w różnych częściach wyspy.

W stan gotowości postawiono lokalną Obronę Cywilną. Kilkadziesiąt osób wywieziono drogą morską z najbardziej zagrożonych terenów. Straż Przybrzeżna przygotowana jest do ewakuacji wszystkich tych, którzy w zaistniałej sytuacji chcą opuścić wyspę - zapewniają władze

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: ml, MWS//rzw Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.