Przed nami weekend, czas relaksu i nadrabiania kulturalnych zaległości. Ponownie więc zachęcamy Was do pisania recenzji i zamieszczania ich w Kontakcie 24. Czekamy na Wasze opinie na temat filmów, książek, gier i spektakli teatralnych. Najciekawsze znajdą się na naszej stronie głównej.
Choć najbliższy weekend będzie szczegółnie łaskawy dla miłośników X muzy, to fani książek czy gier też znajdą coś dla siebie. Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji, wybraliśmy kilka interesujących weekendowych premier.
Konieczność zabijania
Na początek - słynne już "Essential killing" Jerzego Skolimowskiego.
Punktem wyjścia dla nagrodzonygo na festiwalu w Wenecji filmu były medialne doniesienia, że w Polsce istniało tajne więzienie CIA, w którym przesłuchiwano islamskich terrorystów. Scenariusz filmu powstał w zaledwie kilkanaście dni. Nie znajdziemy w nim bogatych dialogów (główny bohater nie wypowiada w filmie ani jednego słowa), ale zdaniem krytyków - dzieło na tym nie traci.
Film to obraz wojny w Afganistanie, gdzie zabijanie jest naturalne, a liczy się tylko sztuka przetrwania. Temat znany z wielu dzieł. Ale magią obrazu Skolimowskiego miało być nie to, o czym opowiada, ale w jaki sposób to robi.
Powrót na Pustkowia
"Wojna, wojna nigdy się nie zmienia" - to hasło znane wszystkim miłośnikom cyklu gier "Fallout". Do sklpeów trafia właśnie ostatnia odsłona serii.
W "Fallout: New Vegas" gracz rzucony zostaje w postapokaliptyczną rzeczywistość stolicy hazardu. Za Las Vegas przyszłości odpowiada studio Obsidian, które założyli dawni pracownicy Black Isle Studios, a więc twórcy pierwszych dwóch części sagi.
Niechlubna przeszłość
W piątek do kin trafi też nagrodzony w Gdyni dramat obyczajowy "Chrzest" w reżyserii Marcina Wrony. Główny bohater - Michał, ma wszystko o czym marzył: piękną żonę, nowonarodzonego synka, własną firmę. Sprowadza Janka – przyjaciela z dawnych lat, aby został ojcem chrzestnym dziecka. Ale jego rola ma być tak naprawdę zupełnie inna.
Ironicznie o Warszawie
Dla miłośników teatru gratką będzie spektakl "Zły" w Teatrze Powszechnym w reżyserii Jana Buchwalda. Tytuł może być mylący, bo w rzeczywistości jest to pełna humoru i ironii opowieść.
Sztuka na kanwie kultowego utworu Leopolda Tyrmanda podejmuje wybrane wątki powieści, nadając im współczesną interpretację. W sztuce współczesna Warszawa przegląda się w tej z lat 50., opisanej w dziele Tyrmanda.
Kolejna podróż
Na koniec coś dla moli książkowych lub po prostu miłośników twórczości Paulo Coehlo. Także dziś premiera kolejnej książki znanego i popularnego autora "Alchemika". Po raz kolejny Coehlo w swojej twórczości wyrusza w podróż - tym razem wraz ze swoją żoną przemierza pustynię Mojave. Droga okazuje się wyboista i usiana pytaniami, a jej przejście ma oznaczać przemianę, krok do przodu. Książka jest - jak zapewnia kampania promocyjna - jednym z najbardziej osobistych dzieł pisarza.
Napisz recenzję!
Gdy już obejrzycie film, wyjdziecie z teatru i przeczytacie książkę - zamieśćcie recenzję w Kontakcie 24. Najciekawsze opublikujemy na naszej stronie głównej.
Autor: ja//ŁUD