Patronem terminala LNG w Świnoujściu jest od soboty prezydent Lech Kaczyński. W odsłonięciu pamiątkowej tablicy na terenie gazoportu wzięli udział m.in. prezydent Adnrzej Duda, premier Beata Szydło, córka Lecha Kaczyńskiego - Marta, a także Jarosław Kaczyński. Zdjęcia z uroczystości nadesłał Reporter 24 Palmer 62.
Koncepcja budowy gazoportu została przedstawiona 22 maja 2006 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przy bramie terminala odsłonięto tablicę pamiątkową Lecha Kaczyńskiego.
Podczas uroczystości przemawiał prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, to prezydent Kaczyński od początku swej prezydentury "jasno wykładał kwestie polskich interesów". - Jednym z najważniejszych elementów tej wizji było bezpieczeństwo energetyczne - dodał. Według prezydenta, pierwszym elementem tej suwerenności była idea utworzenia w Polsce terminalu gazu skroplonego, który można przyjmować w sposób swobodny. - Mam nadzieję, że będzie umożliwiał także alternatywną dostawę gazu dla Ukrainy, która dziś jest w ogromnie trudnej sytuacji i która w tym zakresie także potrzebuje wsparcia i o swoją suwerenność walczy - podkreślił prezydent.
Dostawa LNG
W piątek do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca 2016 r. Następnie gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu. Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych.
Na razie moc regazyfikacyjna terminala wynosi 5 mld m sześc. rocznie, czyli tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania. Padają jednak deklaracje o konieczności jego rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Gazoport jest zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można będzie powiększyć jego moc regazyfikacyjną do 10 mld m sześc. rocznie.
Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl