Ponad milion osób wyszło w niedzielę na ulice Paryża, by wziąć udział w wielkim marszu przeciwko terroryzmowi. W pochodzie brali udział nie tylko francuscy obywatele, ale także wielu przywódców państw. Uczestnicy oddali hołd 17 ofiarom zamachów, do jakich doszło w ostatnich dniach we Francji. W marszu uczestniczył również Reporter 24, który przysłał nam zdjęcia z tego wydarzenia. Jak poinformował nas internauta Richcom, "pokojowy przemarsz odbył się również w Dubline w Irlandii". On także zamieścił w naszym serwisie fotorelację.
Wielki marsz przeciwko terroryzmowi przeszedł w niedzielę po południu ulicami Paryża. Wśród jego uczestników byli również przywódcy państw, w tym premier Ewa Kopacz.
Blisko milion osób na marszu
Liczbę uczestników niedzielnej manifestacji oszacowano na 1.5 miliona osób. Już od rana mieszkańcy Paryża, a także przyjezdni gromadzili się na Placu Republiki, skąd po godz. 15 wyruszył marsz w kierunku Placu Narodu.
Niemal każdy z uczestników marszu miał ze sobą czarne tabliczki z białym napisem: "Je suis Charlie" ("Jestem Charlie"). To hasło widać w ostatnich dniach na każdym kroku w stolicy Francji. Wielu przyszło z flagami narodowymi - nie tylko Francji. Byli tam przedstawiciele różnych religii: chrześcijanie, żydzi i muzułmanie.
"Charlie - wolność"
Zgromadzeni skandowali też hasło: "Charlie - Liberte", czyli "Charlie - wolność", bo atak na redakcję pisma uznano za zamach na wolność słowa. Widocznym symbolem manifestacji był też ołówek, który ma wyrażać przywiązanie do wolności słowa; w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" zginęli rysownicy kontrowersyjnych karykatur.
12 ofiar terrorystycznego ataku
W środę w ataku terrorystycznym w redakcji tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób. Powiązany z napastnikami z "Charlie Hebdo" terrorysta Amedy Coulibaly zabił w czwartek policjantkę, a dzień później czterech zakładników, których przetrzymywał w sklepie koszernym w Paryżu.
Nie tylko Paryż
Z Francją solidaryzują się nie tylko Polacy, ale także Irlandczycy. W Dublinie mieszkańcy wzięli udział w pokojowym marszu, upamiętniając tym gestem ofiary środowego zamachu w paryskiej redakcji "Charlie Hebdo".
Autor: aolsz,gk/ja,aw