tvnpix
Foto: gabrysiapawlak

Dziki nad Bałtykiem. Wylegiwały się na piasku, piły wodę z morza

Trzy dziki pojawiły się na plaży w Międzyzdrojach (woj. zachodniopomorskie) i pewnym krokiem przechadzały się wśród turystów. Zwierzęta napiły się wody z Bałtyku, a zdjęcia z ich wizyty dostaliśmy na Kontakt 24.

Dziki przyszły na plażę w czwartek, 20 sierpnia.

- Byliśmy na plaży i przyszły trzy dziki. Podeszły do wody, chodziły wśród turystów. Pierwszy raz widzieliśmy je w grupie, bo dawniej pojawiał się jakiś pojedynczy - powiedziała nam autorka zdjęć. Dziki nie tylko napiły się wody z Bałtyku, ale również wylegiwały się na piasku i chodziły po plaży. - Zachowywały się trochę jak pieski - dodała autorka zdjęć.

Korzystają z natury

- Muszę powiedzieć, że jestem zachwycony! Cudownie jest oglądać dzikie zwierzęta, które świetnie czują się w obecności człowieka i nie przeszkadza im ruch turystów. One korzystają z natury. Dziki to bardzo mądre zwierzęta - mówi Leonard Gugała, lekarz weterynarii. Jak dodaje, obecność dzików na nadmorskiej plaży nie powinna zadziwiać. - One od lat zamieszkiwały tereny naszego pasa nadmorskiego. Jest tam dużo lasów, to doskonały rewir - komentuje.

Woda jako naturalny zbiornik, gdzie można się ochłodzić, to miejsce z którego zwierzęta od lat korzystają. Jak mówi weterynarz, w tej chwili są przyzwyczajone i cywilizacja ich nie dziwi. Są zadowolone z tego, że mogą przyjść nie przejmując się ludźmi.

Dr Leonard Gugała, weterynarz, o dzikach na plaży w Międzyzdrojach Źródło: tvn24

Przyszły się napić

- Myślę, że te młode dziki nie zaatakowałyby człowieka. Młode dziki zachowują się inaczej w stosunku do człowieka. Nie mają za bardzo czym zaatakować. Dopiero, gdy warchlak będzie miał ponad 100 kg, to myślę, że byłby większy strach - zapewnia weterynarz. Te, które pojawiły się na plaży w Międzyzdrojach to dziki około półroczne. Jak mówi lekarz weterynarii, mogą już funkcjonować jako samodzielne stado, a na plażę mogą przybywać w celu łatwego zdobycia pożywienia.

- Patrząc na film one przede wszystkim przyszły się napić. Weźmy pod uwagę, że to jest lato, gdy powysychały sadzawki i małe zbiorniki. Woda morska jest nie jest dla nich zbyt słona. Dziki są bardzo mądre, gdyby ta woda była za słona, to nigdy w życiu by się jej nie napiły - wyjaśnia Gugała.

Co robić, gdy natrafi się na grupę pewnych siebie dzików spacerujących po piasku? - Nie panikować. One są przyzwyczajone do ludzi - kończy weterynarz.

Autor: sc/popi