Diabełek pyłowy to niecodzienne zjawisko w postaci kolumny o niewielkiej średnicy, która powstaje w wyniku unoszenia się cząsteczek pyłu lub piasku. Panu Kamilowi udało się nagrać, jak dość duży wir sunie po polu w okolicach miejscowości Ląd w Wielkopolsce. Nagranie przesłał na Kontakt 24.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie przedstawiające diabełka pyłowego, zauważonego w miejscowości Ląd w województwie wielkopolskim. Pan Kamil, który zarejestrował zjawisko, przekazał, że poszukiwał nowych miejsc do robienia zdjęć, a przy okazji chciał pójść na spacer. Dodał, że zjawisko nagrał około godziny 15.
- Jestem fotografem. Jechaliśmy akurat na spacer, żeby porobić trochę zdjęć i szukaliśmy nowych lokalizacji i znaleźliśmy takie miejsce zaraz za miejscowością Ląd, pomiędzy sadami - opowiadał. Mężczyzna zaznaczył, że już wcześniej widział to zjawisko, ale był to pierwszy raz kiedy udało mu się je nagrać.
- Od razu złapaliśmy za aparat i udało się nagrać. Wcześniej nie było pod ręką telefonu czy aparatu. Pierwszy raz widziałem takiego dużego diabełka - mówił. Pan Kamil dodał, że nie wysiadał z samochodu. - Baliśmy się wyjść, bo to szło w naszą stronę i nie wiedzieliśmy, czy to skręci. Ale jak widać skręciło. Jak to przeszło, to cały samochód był zakurzony - opowiadał.
Jak powstaje diabełek pyłowy?
Wir pyłowy to zjawisko, które powstaje, kiedy nad powierzchnię Ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Ma on kształt wirującej kolumny o niewielkiej średnicy (do około 10 metrów). Powstaje podczas ciepłych, bezchmurnych dni. Czas życia typowego wiru pyłowego to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt, minut. Można spotkać je praktycznie we wszystkich miejscach na świecie. Czym różni się od trąby powietrznej? Trąba powietrzna, w odróżnieniu od diabełka pyłowego, powstaje przy gwałtownej pogodzie, pod chmurą burzową.
Autor: kw,dk/ak / Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24