W Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, ale także w Londynie czy nawet w Tokio. Tysiące przeciwników zaostrzenia prawa dotyczącego aborcji domagało się przeprowadzenia referendum i liberalizacji przepisów. Zdjęcia z manifestacji, jakie miały miejsce w sobotę, otrzymaliśmy na Kontakt 24.
W całym kraju, ale także za granicą, odbyły się protesty osób sprzeciwiających się zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Miałoby ono polegać na wprowadzeniu całkowitego zakazu aborcji. W Warszawie, pod Sejmem zebrało się kilka tysięcy protestujących.
Manifestujący domagają się przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Twierdzą, że każda kobieta powinna mieć prawo do usunięcia ciąży przed trzecim miesiącem. Domagają się porzucenia kompromisu z 1993 roku i zliberalizowania ustawy antyaborcyjnej.
- Przed transformacją ustrojową kobiety w Polsce mogły legalnie przerywać ciąże w bezpiecznych warunkach, niezagrażających ich zdrowiu ani życiu. Mogły same decydować o swoim ciele. W 1993 roku to prawo zostało im odebrane. Kobiety nadal przerywają ciąże, tyle że odbywa się to w atmosferze lęku i zastraszania, z narażeniem ich zdrowia i życia - tłumaczą organizatorki wydarzenia.
Jak dodają, nawet kiedy przysługuje im prawo do legalnej aborcji, muszą przejść przez serię upokorzeń i zawsze zdane są na czyjąś łaskę. - W ciągu kilku najbliższych miesięcy politycy oraz księża będą decydować za nas, głosując nad okrutnym i barbarzyńskim projektem ustawy złożonym do sejmu przez fanatyków, którzy są gotowi poświęcać wolność i życie kobiet w imię ideologii - tłumaczą.
Projekt ustawy
Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do życia, Instytut Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.
W projekcie ustawy znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerywania ciąży, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.
Autor: kz/r / Źródło: PAP