Fala mrozów, śnieg i porywisty wiatr - we wschodnie wybrzeże USA, gdzie mieszkańcy wciąż borykają się ze skutkami huraganu Sandy, uderzył kolejny żywioł. Zimowa wichura Athena w czwartek ponownie pozbawiła prądu część mieszkańców. "W domach nie ma gazu, ciepłej wody i ogrzewania. Ludzie są zziębnięci, nawet nie mają gdzie wyprać i wysuszyć swoich ubrań" - relacjonuje z Nowego Jorku @JONA_NY.
W Nowym Jorku trwają porządki po huraganie Sandy, który przeszedł przez stany północno-wschodniego wybrzeża ponad tydzień temu. Dodatkowym utrudnieniem jest pogoda. W środę zimowa wichura przyniosła mieszkańcom falę mrozów, porywisty wiatr oraz opady śniegu i deszczu. Ponownie doszło do przerw w dostawach prądu, od piątkowego poranka w mieście obowiązuje też racjonowanie benzyny.
Paliwa może brakować jeszcze przez dwa tygodnie, dlatego od piątkowego poranka samochody z rejestracją kończącą się na nieparzystą liczbę będą mogły tankować w dni nieparzyste, a samochody z liczbą parzystą - w parzyste.
Na konferencji prasowej Bloomberg przypomniał, że po huraganie Sandy, największym od kilkudziesięciu lat w tym regionie, podobny system racjonowania wprowadzono w sąsiednim stanie New Jersey. Zdaniem burmistrza wszystko wskazuje na to, że system działa.
Kolejki na stacjach benzynowych
Obecnie w Nowym Jorku otwarta jest tylko jedna czwarta wszystkich stacji benzynowych - poinformował Bloomberg. Na zamkniętych stacjach brakuje elektryczności lub nie dostarczono do nich jeszcze paliwa. Na napełnienie baku na czynnych stacjach trzeba czekać kilka godzin. Niektóre stacje wprowadziły ograniczenia, polegające na tym, że klient może zatankować maksymalnie za 40 dolarów. Systemem racjonowania nie będą objęte m.in. karetki pogotowia, autobusy i taksówki - dodał burmistrz.
Intensywnie pada od środy
Intensywne opady śniegu zanotowano w środę w Waszyngtonie, Baltimore, Filadelfii, Nowym Jorku i Hartford w Connecticut. Strefa ataku zimy rozciąga się też zdecydowanie bardziej na północ. Śnieg lub deszcz ze śniegiem spadł w pasie od Maryland po Maine.
Jak podaje tvnmeteo.pl w środę w Connecticut temperatura spadła do 6 st. C. Jednak w związku z porywistym wiatrem odczuwalna była dużo niższa: -2 st. C.
Ewakuowali mieszkańców W związku z burzą Nor'easter władze Nowego Jorku i New Jersey zarządziły ewakuację mieszkańców nisko położonych obszarów, m.in. Rockaway w nowojorskiej dzielnicy Queens oraz części Staten Island. Władze metropolii obiecały dostarczyć 1500 grzejników starszym mieszkańcom Rockaway, do których domów dochodzi już prąd, ale nie ma ogrzewania. Na polecenie burmistrza Michaela Bloomberga już we wtorek zamknięto wszystkie miejskie parki i plaże oraz wstrzymano prace budowlane. Przewoźnicy odwołali łącznie 770 lotów z i do Nowego Jorku.
Autor: kde//ja