"Cała Hajfa jest w ogniu. Pogoda jest ekstremalna". Relacja Polki z Izraela

Pożary paraliżują m

Od trzech dni Izrael zmaga się z licznymi pożarami lasów. Ogień pojawia się też na obrzeżach miast. Zamknięto drogi i szkoły, w Hajfie ewakuowano 50 tys. osób. - Pogoda jest ekstremalna, wieje bardzo suchy wiatr, nie było deszczu od wiosny - relacjonuje pani Monika, która na Kontakt 24 przesłała zdjęcia z Hajfy. Minister ds. bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział, że blisko połowa pożarów wybuchła najprawdopodobniej na skutek podpaleń.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Płoną lasy i zarośla w środkowym oraz północnym Izraelu, a także na części okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu. - Prawie 50 proc. pożarów to prawdopodobnie wynik podpalenia - powiedział Erdan na antenie radia wojskowego Izraela.

Rzecznik policji Micky Rosenfeld powiedział, że śledczy nie zdołali jeszcze ustalić, czy któryś z kilkunastu pożarów został umyślnie wywołany. Dodał, że zatrzymano czterech Palestyńczyków, którzy lekkomyślnie rozpalili ognisko.

"Pogoda jest ekstremalna"

W Hajfie, trzecim co do wielkości mieście Izraela, ogień objął niektóre dzielnice. Zamknięto drogi i szkoły. Ewakuowano 50 tys. mieszkańców. W czwartek rano przejściowo zamknięto autostradę 443 łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem, która przebiega przez Zachodni Brzeg Jordanu.

Walkę z ogniem utrudnia susza i silny wschodni wiatr. - Pogoda jest ekstremalna, wieje bardzo suchy wiatr, nie było deszczu od wiosny - relacjonuje pani Monika, Polka mieszkająca w miejscowości Atlit, 10 km od Hajfy.

- Media informują, że służby schwytały kilku podpalaczy, którzy wykorzystali pogodę. Wszystko wysuszone jest na wiór, bo wiatr wieje jak z suszarki. Sprawcy podpalali różne miejsca. W lasach na drzewach obwiązane były ładunki wybuchowe, które podpalały lasy. Ogień rozprzestrzenia się w sposób natychmiastowy. Służby nie nadążają z gaszeniem - dodaje.

"Cała Hajfa jest w ogniu"

Jak podkreśla pani Monika, najgorsza sytuacja jest w Hajfie. - Miasto położone jest w lesie. Wiatr rozniósł ogień. Dodatkowo w innych miejscach były podpalenia. Cała Hajfa jest w ogniu. Palą się domy oraz niedawno wyremontowana hala sportowa, ewakuowano szpital geriatryczny. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - mówi.

- Nie ma ofiar śmiertelnych, ale media informują o co najmniej 100 osobach poszkodowanych w skali całego kraju - dodaje pani Monika.

Inne kraje ruszyły na pomoc

Meteorolodzy przewidują, że wyjątkowo sucha i wietrzna pogoda utrzyma się przez kilka najbliższych dni.

Kilka krajów, w tym Chorwacja, Cypr, Grecja, Włochy, Rosja i Turcja przysłało w sumie dziesięć samolotów do gaszenia pożarów. W 2010 r. wielki pożar lasów i zarośli, szalejący przez kilka dni w podobnych warunkach atmosferycznych w północnym Izraelu, spowodował śmierć 42 osób.

O WIELKICH POŻARACH W IZRAELU CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Autor: kz//popi / Źródło: PAP, Kontakt 24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W jednej z miejscowości pod Olkuszem (woj. małopolskie) znaleziono w czwartek po południu ciało około 50-letniej osoby.

Tajemnicza śmierć pod Olkuszem. Znaleziono ciało

Tajemnicza śmierć pod Olkuszem. Znaleziono ciało

Źródło:
tvn24.pl

Chłopiec przechodził rano przez oznakowane przejście dla pieszych w Tychach, gdy wjechała w niego 39-latka za kierownicą forda. Był przytomny, w szpitalu stwierdzono uraz barku. Kierująca była trzeźwa. Informację i zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

14-latek potrącony na przejściu dla pieszych

14-latek potrącony na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvn24.pl

Do zderzenia tramwaju i samochodu osobowego doszło na skrzyżowaniu alei Solidarności z Jagiellońską. Nie ma osób poszkodowanych. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas rutynowej kontroli funkcjonariuszy z komendy wojewódzkiej wyszło na jaw, że jeden z policjantów z komendy w Puławach (Lubelskie) miał, będąc na służbie, 0,26 promila alkoholu w organizmie. Wspomagał dyżurnego, miał przy sobie broń. 

Policjant w "stanie po spożyciu alkoholu" i z bronią

Policjant w "stanie po spożyciu alkoholu" i z bronią

Źródło:
tvn24.pl

W środę w Ustce można było zaobserwować na niebie halo. To rzadkie zjawisko uchwycił na zdjęciach Reporter 24. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wokół słońca powstał świetlisty pierścień

Wokół słońca powstał świetlisty pierścień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia łaciatego dzika, który spacerował około godziny 19.30 w okolicach Galerii Północnej na warszawskiej Białołęce. Pani Marta, autorka zdjęć, zaznaczyła, że była zaskoczona jego umaszczeniem.

Łaciaty dzik na Białołęce. "Był taki piękny, spacerował samotnie"

Łaciaty dzik na Białołęce. "Był taki piękny, spacerował samotnie"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Podczas prac ziemnych na posesji w Skawinie w województwie małopolskim operator koparki natknął się na niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuowano mieszkańców dwóch najbliższych bloków. To około 200 osób.

Bomba z czasów wojny w Skawinie. Ewakuowano 200 osób

Bomba z czasów wojny w Skawinie. Ewakuowano 200 osób

Źródło:
Kontakt 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym kierowca bmw w Rozalinie (Mazowieckie) wyprzedza lewym pasem na przejściu, mijając pieszych. Przez pasy przechodzili pan Kamil i jego córka. Do zdarzenia doszło przy jego posesji, gdzie ma zamontowaną kamerę. - To była bardzo niebezpieczna sytuacja - opisał.

Wyprzedzał, gdy na przejściu byli ojciec z córką. O krok od tragedii

Wyprzedzał, gdy na przejściu byli ojciec z córką. O krok od tragedii

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w kamienicy przy ulicy Folwarcznej. Źródło ognia znajdowało się na poddaszu budynku. Nie było osób poszkodowanych. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie wychodziły na zewnątrz. Duży pożar w kamienicy na Pradze

Płomienie wychodziły na zewnątrz. Duży pożar w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osoby stojące przed sklepem w miejscowości Białośliwie (woj. wielkopolskie) musiały uciekać przed autem, które wjechało na chodnik. - Jedna dziewczyna cudem uniknęła tragedii - mówi właściciel sklepu, który na Kontakt 24 przesłał film ze zdarzenia. Na szczęście, ostatecznie nikt nie ucierpiał.

Stali przy sklepie, nagle musieli uciekać przed autem. Nagranie

Stali przy sklepie, nagle musieli uciekać przed autem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokuratura bada sprawę śmierci dwóch osób, których ciała znaleziono w niedzielę w Sosnowcu - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu prokurator Waldemar Łubniewski. Do zabójstwa przyznał się syn ofiar.

Dwa ciała w domu, syn ofiar przyznał się do zabicia rodziców

Dwa ciała w domu, syn ofiar przyznał się do zabicia rodziców

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mężczyzna uzbrojony w nóż wtargnął do jednego ze szczecińskich sklepów. Jak poinformował nas internauta, prawdopodobnie chciał obrabować lokal. Nożownik został zatrzymany przez policjantów wezwanych na miejsce przez pracowników sklepu.

Mężczyzna z nożem w szczecińskim sklepie

Mężczyzna z nożem w szczecińskim sklepie

Źródło:
Kontakt24

Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać, jak na jednym z gdańskich skrzyżowań kierowca łamie przepisy ruchu drogowego i przejeżdża na czerwonym świetle przez pasy dla pieszych. - Nie miał możliwości zobaczyć, czy ktoś przechodzi- podkreśla pan Michał, który zgłosił już sprawę na policję.

Pod prąd i na czerwonym świetle przez pasy. Niebezpieczna sytuacja na gdańskim skrzyżowaniu

Pod prąd i na czerwonym świetle przez pasy. Niebezpieczna sytuacja na gdańskim skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24

Pożar składowiska odpadów w Przysiece Polskiej niedaleko Poznania wybuchł w sobotę. Nieopodal znajdują się budynki mieszkalne. Strażacy przelewają wodą pogorzelisko. Jak poinformowała burmistrzyni gminy Śmigiel Małgorzata Adamczak, sprawa powtarzających się pożarów została zgłoszona prokuraturze 2,5 roku temu.

Pożar i wystrzały na wysypisku pod Poznaniem. Nagranie

Pożar i wystrzały na wysypisku pod Poznaniem. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

W niedzielę rano w rzece Studnica (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki mężczyzny. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. Teraz, pod nadzorem prokuratora, badają okoliczności zdarzenia.

Ciało mężczyzny wyłowione ze Studnicy

Ciało mężczyzny wyłowione ze Studnicy

Źródło:
Kontakt24