Biały daniel na drodze. "Wbiegł na pole i zgubił poroże"

Białego daniela zauważyła Reporterka 24

Do niecodziennego spotkania doszło podczas majówki, kiedy Reporterka 24 zauważyła na drodze białego daniela. Zwierzę wybiegło na pole i skacząc, nagle zrzuciło poroże. Sytuacja została zarejestrowana w Karpnie na Pojezierzu Drawskim (Zachodniopomorskie). Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Niezwykła sytuacja miała miejsce 1 maja, około godziny 14 w województwie zachodniopomorskim.

- Pochodzę ze Szczecina, a w Karpnie jestem na urlopie z okazji majówki - wyjaśniła pani Agnieszka, autorka nagrania. - To piękna okolica, wszędzie lasy i pola, blisko natury. Wracałam samochodem do agroturystyki, w której stacjonuję i zauważyłam, że na środku drogi stoi biały daniel - opowiadała.

"To piękne zwierzę"

Reporterka 24 przyznała, że była zaskoczona tym spotkaniem. - To piękne zwierzę. Zwolniłam i wyciągnęłam telefon, bo to taki nietypowy widok - powiedziała.

Jak relacjonowała, po chwili zwierzę zaczęło skakać i uciekać. - Z drogi wbiegł na pole i tam zgubił poroże - opisywała.

- Nigdy nie miałam okazji zobaczyć czegoś takiego. Bardzo się cieszę, że udało mi się go uwiecznić - przyznała. - Nie wychodziłam później z samochodu, bo nie wiedziałam, gdzie pobiegł, a nie chciałam go bardziej spłoszyć - dodała.

"Zaczepiają porożem o krzewy, gałęzie i drzewa"

- Poroże danieli co roku odpada i odbudowuje się tuż przed bekowiskiem, które trwa od października do listopada - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Rafał Zubkowicz z Lasów Państwowych. Zaznaczył, że dzieje się tak u samców saren, jeleni, danieli i łosi. Termin bekowisko oznacza okres godowy danieli.

- Bytujące w lasach daniele zaczepiają porożem o krzewy, gałęzie i drzewa i samoczynnie je zrzucają. Czasami mogą chodzić nawet z jedną łopatą - dodał.

U łosi i danieli poroże nazywane jest od swojego kształtu łopatami. Jak podkreślił Zubkowicz, zwierzę z tego nagrania prawdopodobnie było zestresowane, a tak szybkie zrzucenie poroża spowodowane było gwałtownymi skokami i biegiem.

Wśród danieli dość często spotyka się osobniki o białym lub czarnym umaszczeniu. Taka barwa nie jest wynikiem albinizmu lub melanizmu, ale zwykłą odmianą umaszczenia danieli, które może występować w różnych odcieniach.

Czytaj również na TVN Meteo

Autor: mws, anw/aw / Źródło: TVN Meteo

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Samochód osobowy zapalił się na ulicy Wolskiej. Spłonął doszczętnie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zimowa aura ma się w Polsce dobrze. Tydzień zaczyna się opadami śniegu w południowych i północnych regionach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania z Gdyni oraz Koszalina.

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa atmosfera powróciła do Polski - przynajmniej na chwilę. W południowych regionach kraju w nocy zrobiło się biało, a miejscami śnieg było widać także o poranku. Zima odwiedziła także naszych sąsiadów - sporo białego puchu napadało w centralnych Niemczech. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Źródło:
TVN24, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Potężna ulewa w Dubaju doprowadziła do licznych podtopień. Pod wodą znalazło się wiele dróg. - Po przejechaniu kilku kilometrów znaleźliśmy się na głównej drodze i utknęliśmy na wiele godzin - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Joanna.

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

W pobliżu centrum handlowego na Pradze Południe doszło we wtorek wieczorem do zderzenia trzech aut. Policja przekazała, że sprawca kolizji był nietrzeźwy. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wieczorne zderzenie trzech aut, sprawca był nietrzeźwy

Wieczorne zderzenie trzech aut, sprawca był nietrzeźwy

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Ciała martwych 29 krów odnaleziono w prywatnym gospodarstwie w miejscowości Smólsk (woj. kujawsko-pomorskie). Zwierzęta nie miały zapewnionej odpowiedniej opieki, w tym pokarmu i dostępu do wody. Do sprawy zatrzymano 48-latka. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Źródło:
tvn24.pl

Fiat 126p utknął między szlabanami na przejeździe kolejowym w Lesznie (Wielkopolskie). Na pomoc kierowcy ruszył świadek zdarzenia, pan Sebastian. Informację wraz z nagraniem przesłał redakcji Kontaktu 24. "W sytuacji zagrożenia należy pamiętać o tym, że rogatki można wyłamać" - przypominają kolejarze.

Auto utknęło między rogatkami, świadek ruszył z pomocą. Nagranie

Auto utknęło między rogatkami, świadek ruszył z pomocą. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24