tvnpix

Biały daniel na drodze. "Wbiegł na pole i zgubił poroże"

Do niecodziennego spotkania doszło podczas majówki, kiedy Reporterka 24 zauważyła na drodze białego daniela. Zwierzę wybiegło na pole i skacząc, nagle zrzuciło poroże. Sytuacja została zarejestrowana w Karpnie na Pojezierzu Drawskim (Zachodniopomorskie). Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Niezwykła sytuacja miała miejsce 1 maja, około godziny 14 w województwie zachodniopomorskim.

- Pochodzę ze Szczecina, a w Karpnie jestem na urlopie z okazji majówki - wyjaśniła pani Agnieszka, autorka nagrania. - To piękna okolica, wszędzie lasy i pola, blisko natury. Wracałam samochodem do agroturystyki, w której stacjonuję i zauważyłam, że na środku drogi stoi biały daniel - opowiadała.

"To piękne zwierzę"

Reporterka 24 przyznała, że była zaskoczona tym spotkaniem. - To piękne zwierzę. Zwolniłam i wyciągnęłam telefon, bo to taki nietypowy widok - powiedziała.

Jak relacjonowała, po chwili zwierzę zaczęło skakać i uciekać. - Z drogi wbiegł na pole i tam zgubił poroże - opisywała.

- Nigdy nie miałam okazji zobaczyć czegoś takiego. Bardzo się cieszę, że udało mi się go uwiecznić - przyznała. - Nie wychodziłam później z samochodu, bo nie wiedziałam, gdzie pobiegł, a nie chciałam go bardziej spłoszyć - dodała.

"Zaczepiają porożem o krzewy, gałęzie i drzewa"

- Poroże danieli co roku odpada i odbudowuje się tuż przed bekowiskiem, które trwa od października do listopada - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Rafał Zubkowicz z Lasów Państwowych. Zaznaczył, że dzieje się tak u samców saren, jeleni, danieli i łosi. Termin bekowisko oznacza okres godowy danieli.

- Bytujące w lasach daniele zaczepiają porożem o krzewy, gałęzie i drzewa i samoczynnie je zrzucają. Czasami mogą chodzić nawet z jedną łopatą - dodał.

U łosi i danieli poroże nazywane jest od swojego kształtu łopatami. Jak podkreślił Zubkowicz, zwierzę z tego nagrania prawdopodobnie było zestresowane, a tak szybkie zrzucenie poroża spowodowane było gwałtownymi skokami i biegiem.

Wśród danieli dość często spotyka się osobniki o białym lub czarnym umaszczeniu. Taka barwa nie jest wynikiem albinizmu lub melanizmu, ale zwykłą odmianą umaszczenia danieli, które może występować w różnych odcieniach.

Czytaj również na TVN Meteo

Autor: mws, anw/aw Źródło: TVN Meteo