Jest jednocześnie internetowym wyzwaniem i doskonałą okazją, by nagłośnić problemy żołnierzy. "22 pompki dla 22 weteranów" to przedsięwzięcie, które ma pomóc zwrócić uwagę na wojskowych cierpiących na zespół stresu pourazowego. W Polsce akcja staje się coraz popularniejsza. Pompujecie i Wy, a swoje nagrania przesyłacie na Kontakt 24. Czekamy na więcej.
Michał i Krzysztof zrobili dokładnie 22 pompki, a po chwili stanęli przed kamerą z uśmiechami na twarzach. Z wyzwaniem doskonale poradziła sobie Anna, od której również otrzymaliśmy na Kontakt 24 film.
Bohaterzy filmów dołączyli do akcji, która ma wesprzeć żołnierzy cierpiących na zespól stresu pourazowego. Akcja została zapoczątkowana kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Według badań Amerykanów, w USA codziennie samobójstwo popełnia średnio 22 weteranów.
Uczestnicy przedsięwzięcia przez 22 dni, codziennie wykonują 22 pompki, filmują realizację wyzwania i nominują kolejne osoby. Teraz swoje wsparcie dla żołnierzy wyraża również coraz więcej Polaków.
W mediach społecznościowych od pewnego czasu obserwować można było głównie obecnych i byłych wojskowych angażujących się w akcję. Pompki robili już żołnierze m.in. z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, czy 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. W akcję włączyli się piłkarze Pogoni Szczecin; na stronie drużyny znaleźć można filmik, jak wspólnie robią pompki na murawie boiska. Udział w akcji biorą też np. uczniowie Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku i dziennikarze Radia Szczecin.
Stres ponad siły
Wyjazd żołnierza na misję jest doświadczeniem stresującym: wiąże się z dodatkowym obciążeniem obowiązkami wynikającym ze służby, realizowaniem zadań w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia, przebywaniem w innym kulturowo środowisku, nierzadko w innym klimacie, daleko od bliskich. Bywa że stres przekracza możliwości adaptacyjne żołnierza, stając się tzw. stresem traumatycznym, swoistą formą urazu bojowego. Jego następstwem jest tzw. zespół stresu potraumatycznego - PTSD (Post Traumatic Stress Disorders). Objawy PTSD mogą być różne: koszmary senne, przeraźliwe obrazy wracające także w czasie dnia, stany odrętwienia, apatii i izolacji od otoczenia, ale także niepokój, lęk, stany pobudzenia, agresja, drażliwość czy brak koncentracji. Szacuje się, że w Polsce PTSD dotyczy w ok. 7-10 proc. żołnierzy A czy Wy też bierzecie udział w akcji i robicie pompki dla żołnierzy? Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy, które możecie wysłać na Kontakt 24.
Autor: sc//tka / Źródło: Kontakt 24, PAP