tvnpix
Foto: Jaga_

Lato trwa, a w Tatrach i Karkonoszach zrobiło się zimowo

W Tatrach sypnęło śniegiem. Biało zrobiło się między innymi na Kasprowym Wierchu, Giewoncie, Orlej Perci czy Żółtej Turni. Warunki do uprawiania turystyki są trudne, ponieważ na szlakach jest ślisko i mokro. Również na Śnieżce leży śnieg. Zdjęcia z Tatr otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach spadł śnieg. Biało zrobiło się już od wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza. Ośnieżony jest między innymi Kasprowy Wierch, Giewont, Orla Perć czy Żółta Turnia. W niedzielę rano chmury odsłoniły ośnieżone góry. Warunki do uprawiania turystyki są trudne - na szlakach jest bardzo ślisko i mokro.

Trudne warunki w Tatrach

Jak poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu spadło 12 centymetrów śniegu, a termometry na szczycie wskazują 3 stopnie mrozu.

"Warunki do uprawiania turystyki są trudne, na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, a niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
TPN przypomina, że na zaśnieżonych i oblodzonych szlakach jest bardzo ślisko, poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

Biało na Śnieżce

W niedzielę rano w rejonie Śnieżki, położonej w Karkonoszach, zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami. Poza tym przelotnie padał deszcz i deszcz ze śniegiem. Prognozuje się, że suma opadów w ciągu dnia wyniesie 10-20 litrów wody na metr kwadratowy. W niedzielę mogą pojawić się też burze, a termometry pokażą od 1 do 3 stopni Celsjusza.
Jak mówił naczelnik karkonoskiego GOPR Sławomir Czubak, w górnej partii gór, powyżej 1400 metrów, od rana pada śnieg i nie zapowiada się, żeby przestał padać. W nocy przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść około 5-8 centymetrów, a temperatura może spaść do -1 st. C.

Autor: anw Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24