tvnpix

Kolos budujący morskie farmy wiatrowe zacumował w Gdyni

Przez kilka najbliższych dni miłośnicy statków będą mieli okazję podziwiać niezwykły statek MPI Discovery, który służy do stawiania morskich farm wiatrowych. Okręt zacumował w Gdyni z powodu pęknięcia nóg, na których podnosi się w trakcie montażu wiatraków.  Filmy, które przedstawiają okręt wielkości bloku zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 maciekbhp.

MPI Discovery zacumował w Gdyni w czwartek przy Nabrzeżu Kutrowym w Basenie Prezydenta. Okręt był zmuszony zakończyć prace u wybrzeży Szwecji i zawinąć do Polski, ponieważ pękły nogi, na których okręt jest podnoszony w trakcie montażu wiatraków. W Gdyni przejdzie specjalistyczny przegląd - na inspekcję przylecą specjaliści z Wielkiej Brytanii.

Jeżeli awaria techniczna okaże się na tyle poważna, że uniemożliwi dalszą pracę załogi, okręt będzie zmuszony popłynąć do Danii, gdzie zostanie rozładowany, a następnie wróci do Trójmiasta.

Gratka dla miłośników i laików

Niezapowiedziana wizyta to wyjątkowa okazja do podziwiania tego typu okrętu nie tylko przez miłośników floty, ale też przez laików. Jego imponujące gabaryty sprawiają, że widać go z dużych odległości.

Okręt mierzy 140 metrów długości a na pokładzie pionowo ustawiono siedem wież turbin, które są wysokie na 65 metrów.

Autor: aolsz/rs