tvnpix
Polacy głosują w Chorwacji, Foto: Doris, Kontakt 24

Chorwackie media: głosujący Polacy zablokowali Split

Lokalny dziennik z chorwackiego Splitu "Slobodna Dalmacija" na swojej stronie internetowej opublikował zdjęcia kolejki sprzed lokalu wyborczego w konsulacie honorowym. W swojej relacji dziennik opisał, że Polacy "blokują" miasto, a setki turystów cierpliwie czekają na swoją kolej, żeby zagłosować w wyborach prezydenckich. Zdjęcia i nagrania z głosowania otrzymaliśmy też na Kontakt 24.

ZOBACZ WYBORCZĄ RELACJĘ NA TVN24.PL

Serwis podał, że na ulicy Istarskiej w Splicie zauważono ogromny tłum, a przechodnie pytali, co się dzieje. Chorwackie media poinformowały, że kolejka do lokalu wyborczego miała kilkaset metrów i ciągnęła się przez kilka ulic. Wśród oczekujących było wielu rodziców z dziećmi.

"Muszę przyznać, że nas również zaskoczyła duża liczba zarejestrowanych. W ciągu dnia oczekujemy około 3 tysięcy polskich obywateli, którzy są w Dalmacji i zarejestrowali się do głosowania. W pierwszej turze zarejestrowało się 390 polskich wyborców" - mówił w ciągu dnia w rozmowie z serwisem dalmatinskiportal.hr konsul honorowy RP w Splicie Josip Roglić.

Czytaj też na tvn24.pl

Jak wyjaśnił portal, w konsulacie przestrzegane są wszystkie zalecenia epidemiczne, jednak oczekujący na zewnątrz sami indywidualnie są odpowiedzialni za ich przestrzeganie.

Wezwano policję

Serwis internetowy Index podał, że mieszkańcy budynku, w którym znajduje się konsulat, wezwali policję, ta jednak stwierdziła, że nie doszło do naruszenia porządku publicznego i miru domowego. W odpowiedzi na pytanie o to, czy naruszono zasady postępowania w związku z epidemią, funkcjonariusze stwierdzili, że tym się nie zajmują.

Liczba osób, która chce oddać głos bezpośrednio, zwiększyła się w porównaniu do pierwszej tury blisko dziesięciokrotnie

Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW

Polacy w Chorwacji w drugiej turze wyborów prezydenckich mogą głosować w Ambasadzie RP w Zagrzebiu i w Konsulacie RP w Splicie.

Do głosowania w Spilicie odniósł się na konferencji prasowej o godzinie 13.30 przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. - Z informacji, które uzyskaliśmy, liczba osób, która chce oddać głos bezpośrednio, zwiększyła się w porównaniu do pierwszej tury blisko dziesięciokrotnie. Stąd te kolejki - powiedział.

 

 

 

 

 

 

Autor: tmw/pm Źródło: tvn24.pl/Kontakt 24