"Chciałem wyrobić dowód. Nie udało się". Problemy z Systemem Rejestrów Państwowych

Awaria systemu "Źródło"

Do Kontaktu 24 napływają informacje o problemach z uruchomionym 1 marca nowym Systemem Rejestrów Państwowych. MSW poinformowało, że ponad 350 gmin zgłosiło już problemy techniczne związane z SRP. "Zgłoszenia dotyczą głównie kwestii związanych z logowaniem do Systemu oraz kart dostępu do aplikacji" - podaje MSW.

- Chciałem wyrobić sobie nowy dowód i usłyszałem, że "system nie działa" - powiedział naszej redakcji mieszkaniec Bartoszyc, który pojawił się dzisiaj w miejscowym Urzędzie Miasta.

Chciałem wyrobić sobie nowy dowód i usłyszałem, że "system nie działa" Mieszkaniec Bartoszyc

"System wysiadł i czekajcie sobie", "nikt nie przyjdzie i nie poinformuje o co chodzi" - skarżyli się mieszkańcy innego miasta na antenie TVN24.

Okazuje się, że problemy związane są z uruchomionym od 1 marca Systemem Rejestrów Państwowych, który ma usprawnić pracę urzędów. SRP połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system.

Gminy zgłaszają problemy

Z 2500 gmin, które rozpoczęły pracę z nowym Systemem Rejestrów Państwowych, ponad 350 zgłosiło już problemy techniczne.

Do godziny 12 gminy przekazały 640 zgłoszeń związanych z SRP. "Zgłoszenia dotyczą głównie kwestii związanych z logowaniem do Systemu (do aplikacji ŹRÓDŁO) oraz kart dostępu do aplikacji. Niektóre ze zgłoszeń związane są też z konfiguracją sprzętu" - poinformowała Kontakt 24 Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Dziś gminy przekazały 112 zgłoszeń związanych z SRP Małgorzata Woźniak, MSW

Jak powiedziała na antenie TVN24, w pierwszych dniach działania systemu "można spodziewać się przejściowych niedogodności".

"W stosunku do liczby użytkowników (14,5 tys.), to około 4 proc." – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSW Tomasz Szubiela. Zaznaczył, że jeśli wziąć pod uwagę, że jest to pierwszy, realny dzień pracy na nowym systemie, to skala problemów jest niewielka.

Grzegorz Szatiło, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Łodzi poinformował, że w Łodzi nie ma większych problemów z logowaniem do systemu. - SRP to największy w tej chwili projekt wprowadzany jednocześnie w całej Polsce. Mogą być drobne potknięcia. Sami jesteśmy ciekawi, jak będzie funkcjonował system przy dużym obciążeniu - dodał na antenie TVN24.

Byliśmy przygotowani na większe problemy

To nie są problemy systemu, a kwestie konfiguracyjne na poziomie lokalnym Marcin Malicki

Marcin Malicki, dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług COI powiedział, że więcej problemów zgłaszały gminy, które później rozpoczęły przygotowania do pracy na nowym systemie.

"Część gmin ma również wrażenie, że system nie działa tak szybko, jak by się tego spodziewali. To nie są problemy systemu, a kwestie konfiguracyjne na poziomie lokalnym" - czytamy w opublikowanym komunikacie. Zaznaczył również, że obecnie serwery pracują na ok. 30-procentowym obciążeniu.

"Byliśmy przygotowani na dużo większe problemy" przyznał dyr. Roman Kusyk z MSW. "Chcę podziękować gminom, że bardzo odpowiedzialnie podeszły do wdrożenia skomplikowanego, rewolucyjnego systemu" - dodał dyrektor Departamentu Ewidencji Państwowych.

Specjalny serwis i procedury awaryjne

Rzeczniczka MSW powiedziała również w rozmowie z Kontaktem 24, że SRP "to olbrzymi i złożony system", a problemy techniczne są rozwiązywane na bieżąco.

Każdy obywatel, który przyjdzie dziś do urzędu musi zostać obsłużony, nawet w przypadku chwilowych kłopotów związanych z Systemem Małgorzata Woźniak, MSW

"Dla gmin został uruchomiony specjalny serwis, który przyjmuje wszystkie zgłoszenia dotyczące działania systemu. Funkcjonowanie systemu jest również stale monitorowane przez Centralny Ośrodek Informatyki. Zgłoszenia gmin przyjmuje specjalny zespół Service Desk, złożony z 25 konsultantów, który na bieżąco sprawdza wszystkie sygnały od urzędów" - podała Małgorzata Woźniak. Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-19:00.

MSW razem z Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotowało również odpowiednie procedury awaryjne na wypadek przejściowych problemów. "Każdy obywatel, który przyjdzie dziś do urzędu musi zostać obsłużony, nawet w przypadku chwilowych kłopotów związanych z Systemem. Gminy zostały wcześniej poinformowane, jak należy załatwiać poszczególne sprawy w przypadku przejściowych niedogodności" - poinformowała przedstawicielka MSW.

SRP, czyli połączenie "kluczowych rejestrów"

1 marca uruchomiony został System Rejestrów Państwowych, który połączył kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa rejestry.

Dzięki SRP obywatel nie musi jechać do gminy w której jest zameldowany, aby załatwić swoje sprawy urzędowe Małgorzata Woźniak, MSW

"SRP, który udostępniliśmy gminom, to olbrzymia zmiana. Do tej pory gminy pracowały w odrębnych systemach, które dotyczyły tylko ich mieszkańców. Ponieważ systemy te nie były ze sobą powiązane i zintegrowane, urzędnicy nie mogli obsługiwać osób zameldowanych na terenie innych gmin - poinformowała rzeczniczka MSW. - Dziś dostarczamy gminom jeden centralny System Rejestrów Państwowych, w którym połączyliśmy trzy – dotychczas odseparowane – systemy. Dzięki temu obywatel nie musi jechać do gminy w której jest zameldowany, aby załatwić swoje sprawy urzędowe. Obsługujący go urzędnik będzie miał dostęp do kompleksowej bazy danych - dodała.

Dziś ponad 2500 urzędów rozpoczęło pracę w nowym systemie i w normalnym trybie z udziałem obywateli. Do godz. 12 złożono już 1100 wniosków o nowy dowód osobisty. O nowych dowodach osobistych czytaj na tvn24bis.pl.

Urzędnicy wykonali już za pośrednictwem nowego systemu pierwsze czynności. Dziś do godz. 12 zarejestrowano m.in. 606 aktów urodzeń, 903 aktów zgonu, ponad 6 tys. zameldowań na pobyt stały, nadano także 557 numerów PESEL.

Obywatele, którzy składają wniosek o dowód osobisty po 1 marca, otrzymają już nowy wzór dokumentu.

Autor: mz,mg/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek do kilku regionów Polski zawitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z Podlasia, Lubelszczyzny czy Ziemi Świętokrzyskiej. Widokiem śniegu szczególnie ucieszyli się mieszkańcy Sandomierza.

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Nadzór budowlany nie stwierdził zagrożenia dla budynków sąsiadujących z terenem inwestycji. Mieszkańcy bloków przy ulicy Rayskiego musieli liczyć się z przerwami w dostawach prądu i wody.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Lot z Seulu do Warszawy został odwołany z powodu usterki. Przewoźnik przekazał, że konieczne jest dostarczenie części zamiennych do maszyny. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Lot z Seulu do Warszawy odwołany. Z powodu "usterki technicznej"

Lot z Seulu do Warszawy odwołany. Z powodu "usterki technicznej"

Źródło:
Kontakt 24

Do wypadku samochodu osobowego i nieoznakowanego radiowozu policji doszło w Opolu. Policjanci na sygnałach wjechali na skrzyżowanie na czerwonym świetle, po czym zderzyli się z osobowym peugeotem. Dwóch funkcjonariuszy trafiło do szpitala.

Wypadek z udziałem nieoznakowanego radiowozu

Wypadek z udziałem nieoznakowanego radiowozu

Źródło:
TVN24

- Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket z ograniczoną liczbą wpuszczanych osób. Nowa Zelandia i Australia ewakuują swoich obywateli samolotami wojskowymi - powiedział pan Dariusz, który przebywa w Vanuatu na Oceanie Spokojnym, gdzie doszło do silnego trzęsienia ziemi.

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, MSZ

Od kilkunastu godzin pogoda w Polsce jest bardzo dynamiczna. Niż Ziva z centrum znajdującym się na pograniczu fińsko-rosyjskim przyniósł do Polski silny wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać skutki nocnych wichur.

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Służby ewakuowały podróżnych z Lotniska Chopina. Powodem miał być podejrzany przedmiot w bagażu podręcznym. Dyrekcja lotniska zapewniła jednak, że loty odbywają się planowo. Po kilkudziesięciu minutach służby przekazały, że zagrożenie minęło.

Podejrzany przedmiot w bagażu, ewakuacja Lotniska Chopina

Podejrzany przedmiot w bagażu, ewakuacja Lotniska Chopina

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24, PAP

Pociąg pasażerski zatrzymał się przed stacją w Aleksandrowie Kujawskim (województwo kujawsko-pomorskie). Maszyniście udało się w porę wyhamować skład. Okazało się, że na torach utknął nietrzeźwy mężczyzna, a zauważył to jeden z kierowców. Nikomu nic się nie stało. Informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu doszło do zderzenia autobusu z tramwajem. Poszkodowane zostały cztery osoby. W okolicy miejsca wypadku występują utrudnienia.

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Źródło:
Kontakt 24, TVN24