tvnpix
Foto: Maciej

Zorza polarna zalśniła nad Pomorzem

Ostatniej nocy panowały dobre warunki do podziwiania zorzy polarnej. Niektórzy szczęśliwcy, tacy jak na przykład pan Maciej, dostrzegli to zjawisko skrzące się nad horyzontem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z obserwacji w Rewie (woj. pomorskie).

Podczas nocy z niedzieli na poniedziałek w niektórych miejscach można było dostrzec niezwykłe zjawisko. Nad horyzontem pojawiła się zorza polarna.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację z obserwacji zorzy polarnej w okolicach Rewy (woj. pomorskie). Panu Maciejowi - autorowi fotografii - udało się pokazać zielono-fioletową smugę, rozciągającą się nad wybrzeżem.

Zorza polarna - co to jest, jak powstaje?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego, na cześć rzymskiej bogini świtu (Aurory).

Powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z ogromną prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę), ale pole magnetyczne naszej planety chroni nas przed atakiem. Pole magnetyczne Ziemi przekierowuje cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.

Autor: kw/dd Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24