tvnpix

Znów płonęła tęcza. "Podpalili instalację zapalniczką"

Tęcza na pl. Zbawiciela w Warszawie ponownie stanęła w ogniu. "Trzech pijanych mężczyzn zdołało podpalić tęczę zapalniczką" - napisał na Kontakt 24 internauta @arkadius, który również nadesłał zdjęcia. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 41 i 47 lat.

"Zgłoszenie otrzymaliśmy o 4.50. Paliły się cztery metry instalacji" - powiedział w czwartek po 6.00 Michał Konopka ze straży pożarnej.

Jak relacjonuje internauta, na miejscu byli strażnicy miejscy. "Z ich strony reakcja była zerowa, zauważyli dym po około minucie oraz pozwolili przejść mężczyznom obok swojego samochodu. Pierwsi zareagowali ludzie siedzący przy lokalach Charlotte i Plan B, biegnąc z gaśnicami wziętymi z lokalu" - napisał @arkadius.

W akcji gaśniczej brał udział jeden zastęp straży pożarnej.

mł. kpt. Michał Konopka z warszawskiej straży pożarnej / TVN24

Dwie osoby zatrzymane

Stołeczna policja zatrzymała już w tej sprawie dwie osoby. "Są to dwaj mężczyźni w wieku 41 i 47 lat" - powiedział na antenie TVN24 Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji.

"Byli pijani. W chwili zatrzymania mieli ponad 2 promile alkoholu we krwi. Teraz trzeźwieją" - dodaje.

asp. sztab. Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji / TVN24

Kilka razy paliła się, potem ją odtworzono

Tęcza była kilkukrotnie palona. Ostatni raz 11 listopada 2013 roku w czasie Marszu Niepodległości. Straty oszacowano na 70 tys. zł.

W styczniu instalacja zniknęła z pl. Zbawiciela, żeby zostać odbudowana na 1 maja. Wtedy ratusz zapewniał, że instalacja jest zabezpieczona przed podpaleniem, ale szczegółów nie ujawniał. Nad jej bezpieczeństwem mają czuwać także służby.

Instalacja jest objęta monitoringiem miejskim.

Do 2015 roku

Instalacja stanęła na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.

Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego flaga ma tęczowe barwy. Według autorki instalacji powstała jednak jako "wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".

Właściciel instalacji - Instytut Adama Mickiewicza - ma podpisaną umowę z miastem na eksponowanie tęczy na pl. Zbawiciela do końca 2015 r.

Czytaj także na tvnwarszawa.pl

Autor: aka/ja