tvnpix

Zarwany balkon, brak prądu, rzeki zamiast ulic. Krajobraz po burzy

Zalane ulice, samochody brodzące w wodzie, powalone drzewa, brak prądu - to skutki nawałnic, które przeszły nad Polską. W Gorzowie Wielkopolskim w trakcie ulewy zarwał się balkon w jednej z kamienic. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

 

 

 

Kilkadziesiąt minut wystarczyło, by ulice Gorzowa Wielkopolskiego w Lubuskiem zamieniły się w rwące potoki. - Deszcz nie padał długo, ale był bardzo intensywny - powiedział bryg. Bartłomiej Mądry z gorzowskiej straży.

Zalane zostały między innymi ulice Borowskiego, Dąbrowskiego, Jagiełły, Drzymały, Wyszyńskiego i Słowiańska. Pod wodą znalazło się także rondo na Górczyńskiej.

- Mamy około 50 zgłoszeń. Podtopione zostały także piwnice i lokale, które znajdują się na niżej położonych terenach - dodał.

Przy ulicy Dąbrowskiego zarwał się także balkon w jednej z kamienic.

 

 

 

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was także zdjęcia i filmy z województw dolnośląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Jak informują Reporterzy 24, w Zelowie (Łódzkie) woda zalała jedną z ulic, podtopiona została także droga krajowa "72" w Brzezinach. Natomiast w miejscowości Stróża (Łódzkie) drzewo spadło na ogrodzenie jednej z posesji.

St. kpt. Jędrzej Pawlak z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi powiedział przed godziną 21, że strażacy otrzymali 110 zgłoszeń. - Najwięcej interwencji dotyczyło zalanych piwnic, powalonych drzew i podtopień - powiedział.

Brak prądu, drzewa na drogach

I dodał, że w Giemzówku i Giemzowie po ulewie zostało uszkodzonych sześć dachów - trzy z budynków mieszkalnych i trzy z gospodarczych.

Dodatkowo 3000 odbiorców nie miało prądu. - 1900 odbiorców w powiecie radomszczańskim, 900 w Łodzi i 200 w powiatach zgierskim, łowickim i łódzkim wschodnim - relacjonował st. kpt. Pawlak.

W Giemzowie silny wiatr przewracał także drzewa. - Na drodze wojewódzkiej 714 powalonych zostało 20 drzew. Wszystkie zostały usunięte. Droga jest przejezdna - przekazał.

 

W związku z burzami straż pożarna w Wielkopolsce interweniowała do wieczora kilkadziesiąt razy. Interwencje dotyczyły głównie zalanych posesji, podtopionych piwnic i zalanych dróg. Na nagraniach, które otrzymaliśmy na Kontakt 24 widać także, że woda wdarła się do dworca PKS.

Blisko trzy tysiące gospodarstw domowych w Wielkopolsce pozbawionych zostało energii elektrycznej. Jak poinformował Mateusz Gościniak z biura prasowego spółki Enea Operator, problemy z dostępem do energii elektrycznej mają odbiorcy w okolicach Szamotuł - w Śmiłowie i w Gaju Małym a także w Śremie i w Książu Wielkopolskim.

Przez krótki czas był też kłopot z energią elektryczną w Poznaniu, ale ta awaria została szybko usunięta.

Szczegółową prognozę pogody na wtorek znajdziesz na portalu tvnmeteo.pl

 

Ulewa na A2 w okolicach Poznania Autor: TVN24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: bkol, ank//gw Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24