tvnpix
Foto: Justyna0385

Wylewające rzeki, zalane parki. Relacje Reporterów 24

Deszcz nie przestaje padać, a woda wylewa się z koryt rzek. Mieszkańcy miejscowości położonych nad rzekami z niepokojem obserwują ich poziom. W 20 gminach województwa śląskiego i małopolskiego, w tym w Krakowie, ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Na Kontakt 24 otrzymujemy filmy i zdjęcia z podtopień.

 

 

 

 

 

 

Do dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie dociera coraz więcej zgłoszeń o wypełnionych wodą rowach melioracyjnych, wokół których mogą się tworzyć lokalne podtopienia. Z powodu intensywnych opadów deszczu kanalizacja w wielu miejscach przestała odprowadzać wodę, a na ulicach utworzyły się kałuże.

Jak podał urząd wojewódzki miasta Krakowa, alarmy przeciwpowodziowe są ogłoszone w mieście Oświęcimiu i gminie Brzeszcze. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w ok. 20 gminach Małopolski. Niebezpiecznie rośnie poziom Skawy, Raby, Dunajca, Ropy.

Ponad 100 interwencji na Śląsku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach podało w sobotę rano, że w związku z niekorzystną pogodą Państwowa Straż Pożarna interweniowała w minionych godzinach 130 razy. 11 działań było związanych z silnym wiatrem, a pozostałe z opadami deszczu - straż miała ponad 80 zgłoszeń o zalanych budynkach i piwnicach i ok. 30 razy wypompowywała wodę z zalanych dróg.

Najwięcej pracy strażacy mieli w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Pszczynie. W gminie Wilamowice trwa monitorowanie stanu rzeki Soły. Trudna sytuacja jest też w powiecie bieruńsko-lędzińskim, gdzie już w czwartek wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak poinformował IMGiW, opady deszczu mogą potrwać do sobotniego wieczora. Ponowne wzrosty poziomu wód są spodziewane w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa.

O aktualnej sytuacji hydrologicznej przeczytasz też na portalu tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

O skutkach obfitych opadów Reporterzy 24 informują nas od czwartku:

 

 

 

 

 

 

Autor: sj,ak,bkol/aw,AP,popi