tvnpix
Foto: Łukasz Górski

"Wreszcie są!". Obłoki srebrzyste na zdjęciach Reporterów 24

Nocą z wtorku na środę nie brakowało atrakcji dla miłośników obserwacji nocnego nieba. Swoim blaskiem zachwycał nie tylko superksiężyc, ale i obłoki srebrzyste. Zdjęcia tych rzadkich chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

 

W połowie maja rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste. To chmury, które można obserwować na półkuli północnej na nocnym niebie do końca sierpnia.

Obłoki srebrzyste powstają w mezosferze, na wysokości około 80 kilometrów, a więc niemalże na granicy między Ziemią i kosmosem, którą wyznacza linia Karmana. Są najwyżej znajdującymi się chmurami, jakich możemy obserwować z powierzchni Ziemi. Odbijają światło słoneczne, tworząc srebrzyste łuny.

Obłoki srebrzyste na Waszych zdjęciach

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia niezwykle wyglądających chmur z kilku regionów kraju. Jak relacjonował internauta z Chojnic, "na Pomorzu mimo lekkiego zachmurzenia po zachodzie słońca, obłoki srebrzyste pokazały się w pełnej okazałości".

"Wreszcie są! Sezon, by podziwiać to przepiękne zjawisko uważam za rozpoczęty" - napisał Reporter 24, który dostrzegł obłoki na wschodzie Mazowsza.

Autor: pś Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl