tvnpix
Akcja ABW w Dzierżoniowie, Foto: TV24
Aktualizacja:

Wielka akcja ABW wymierzona w neofaszystów. "Miał odbyć się koncert, szukali materiałów"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła działania na terenie Dzierżoniowa (Dolnośląskie). Przeszukiwane były pomieszczenia. W jednym z nich miał się odbyć koncert zespołów neonazistowskich - potwierdza TVN24 prokuratura. Funkcjonariusze szukali materiałów propagujących nazizm i faszyzm. Zatrzymano dwie osoby. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Tomasz Kanik o akcji ABW w Dzierżoniowie Źródło: TVN 24

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk powiedział, że akcja rozpoczęła się w godzinach popołudniowych w sobotę. Przed północą z soboty na niedzielę nadal trwała.

- Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu ABW i funkcjonariusze policji wykonują czynności polegające między innymi na przeszukaniu pomieszczeń w Dzierżoniowie, gdzie miał się odbyć koncert zespołów neonazistowskich - mówił w sobotę wieczorem w rozmowie z TVN24 Orepuk.

Funkcjonariusze znaleźli banery i flagi

Funkcjonariusze policji i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - zdaniem prokuratora - "szukali materiałów propagujących nazizm i faszyzm".

W sobotę Orepuk nie chciał jednak doprecyzować, ile osób zatrzymano, i czy znaleziono materiały propagujące neofaszystowski ustrój państwa.

W niedzielę poinformował jednak, że zatrzymano dwóch mężczyzn - to Polacy, jedni z organizatorów imprezy. W poniedziałek mają zostać doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, gdzie usłyszą zarzuty.

Orepuk dodał również, że funkcjonariusze ABW i policji zabezpieczyli "materiały służące do dekoracji sal tego rodzaju imprezy". Chodzi o banery i flagi. W wyniku akcji przeszukano kilkanaście różnych miejsc - lokali i pojazdów. Sprawdzono około 100 osób. - Część z nich miała powiązania z koncertem w Grodziszczu - doprecyzował rzecznik świdnickiej prokuratury. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Poinformował także, że podczas sobotnich działań "nie użyto, ani nie zabezpieczono żadnej broni".

"Zaplanowane czynności"

O "wielkiej akcji policji w Dzierżoniowie" poinformował nas w sobotę jeden z internautów. "Kilkadziesiąt radiowozów z antyterrorystami, ściągnięto dodatkowe posiłki z Wrocławia. Są karetki pogotowia" - informował Reporter 24.

Jak dodawał, zamknięta była ulica Kościuszki. "Duże utrudnienia są wokół tej ulicy, na Świdnickiej, Szkolnej, 11 Listopada" - opisywał. Według Reportera 24 nad okolicą latał helikopter policyjny, natomiast funkcjonariusze kierowali ruchem.

Informacje o prowadzonych czynnościach w sobotę wieczorem potwierdził w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Zaznaczył jednak, że "policjanci nie są służbą wiodącą".

- Na terenie Dzierżoniowa prowadzone są zaplanowane czynności z udziałem kilku służb, w związku z którymi został wyłączony ruch na kilku ulicach miasta - przekazał.

Po godzinie 20 w sobotę informował, że czynności nadal trwają i ze względu na działania nie mogą podać więcej informacji. Dodał również, że w akcję zaangażowano "dosyć duże siły". Według Tomasza Kanika, reportera TVN24, wzięło w niej udział blisko 300 funkcjonariuszy policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Akcję przygotowywano od kilku tygodni.

Akcja ABW w Dzierżoniowie Źródło: TVN 24
Autor: //ank Źródło: Kontakt 24, TVN24