tvnpix
Foto: Tomasz Pestka 112Tychy

"Trzej królowie od Wschodu przybyli". Wasze relacje z orszaków

Rzeczniczka prasowa inicjatywy "Orszaku Trzech Króli" Jolanta Stachacz przekazała, że około 1,3 miliona osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli. Uroczyste przemarsze odbyły się w prawie 900 miejscowościach w Polsce. W korowodach brali także udział Reporterzy 24, od których otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania.

 

Orszak Trzech Króli jest świecką tradycją organizowaną na ulicach polskich miast od 12 lat.

Służy jako symboliczna manifestacja przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. W tym roku orszaki odbyły się w 872 miejscowościach całej Polski oraz w 21 za granicą. Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech.

Czytaj więcej na tvn24.pl

 

 

 

 

 

Autor: jw,pp/popi,adso Źródło: PAP/tvn24.pl, Kontakt 24