tvnpix
Truskawkowa Pełnia nad polskim niebem, Foto: Reporterzy 24

"Truskawkowa Pełnia" w obiektywach Reporterów 24

Na 9 czerwca przypada "Truskawkowa Pełnia Księżyca". Na Kontakt 24 otrzymaliśmy materiały z Łódzkiego, Śląskiego, Mazowieckiego i Kujawsko-Pomorskiego, które pokazują to zjawisko. Za zdjęcia oraz nagrania serdecznie dziękujemy.

 

 

W piątek 9 czerwca przypada pełnia "truskawkowego" Księżyca. Nazwę zjawiska wymyśliły, żyjące w Ameryce Północnej, indiańskie plemiona Algonkinów. Nie odnosi się jednak do koloru satelity, a do okresu, w jakim przypada pełnia, ponieważ czerwiec to okres zbioru truskawek.

Na Kontakt 24 po raz kolejny otrzymaliśmy zdjęcia tego niezwykłego zjawiska. W tym roku, "Truskawkową Pełnię" zaobserwowaliście już w Śląskim, Mazowieckim, Łódzkim a także w Kujawsko-Pomorskim. Za nadesłane materiały serdecznie dziękujemy.

Księżyc daleko od Ziemi

Jak informuje portal tvnmeteo.pl, będzie to tak zwana minipełnia ponieważ Księżyc znajdzie się najdalej od Ziemi w czasie pełni w tym roku. Ta odległość wyniesie ponad 404 tysiące kilometrów. Minipełnia to przeciwieństwo superpełni, wtedy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli w punkcie orbity okołoziemskiej najbliższym Ziemi.

Księżyc zabarwi się jednak na lekko czerwonawy kolor, ponieważ będzie znajdował się dość nisko nad linią horyzontu. Okazuje się, że każda pełnia w ciągu roku ma swoją nazwę. Na przykład w maju jest "Pełnia Kwiatowego Księżyca", w lipcu "Pełnia Koźlego Księżyca", a w sierpniu - "Pełnia Księżyca Jesiotrów".

Więcej o "Truskawkowej Pełni" przeczytasz na tvnmeteo.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: AP/tm Źródło: tvnmeteo.pl

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.