tvnpix
Foto: Olaf_dg

Trąby wodne wirowały nad Bałtykiem

Trąby wodne mogli zaobserwować w poniedziałek turyści i mieszkańcy będący nad polskim wybrzeżem. Zdjęcia i nagrania wirujących nad wodą lejów otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Trąby wodne pojawiły się w poniedziałek około godziny 18 nad polskim wybrzeżem. Zdjęcia i nagrania tego niecodziennego zjawiska, które zaobserwowano miedzy innymi w Jastarni, Juracie, Chałupach, Karwi czy na Helu, wysłali nam Reporterzy 24.Na niektórych materiałach widać nawet, jak nad Bałtykiem wirują aż dwa leje. "Wiry wodne nad zatoką" - napisała Reporterka 24 Marta.

Jak powstaje trąba wodna?

Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa dużo chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą wir w kształcie leja.

Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: anw Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl