tvnpix
Dzień świętego Patryka w Swords, Foto: Piotr

Tłumy na barwnej paradzie. Dzień Świętego Patryka w irlandzkim Swords

Irlandczycy i nie tylko hucznie obchodzili Dzień Świętego Patryka, patrona kraju. Setki tysięcy osób wychodziły na ulice, śpiewały i tańczyły. Tradycyjnie na zielono zaświeciło się też wiele obiektów, chociażby karuzela London Eye. Zdjęcia i nagrania z irlandzkiego Swords otrzymaliśmy od Reportera 24 Piotra.

 

17 marca każdy mógł poczuć się Irlandczykiem. Tysiące ludzi bawiły się w stolicy kraju, Dablinie, w Cork czy Limerick. Wielobarwne parady odbywały się także w północnoirlandzkim Belfaście, czy w Swords, gdzie był Reporter 24.

Dzień Świętego Patryka obchodzono także poza granicami kraju, między innymi w Wielkiej Brytanii. Oficjalne londyńskie wydarzenie jest tradycyjnie organizowane od 2002 roku przy wsparciu miejskiego ratusza, a wśród tysięcy uczestników był także ubrany w zielony szalik burmistrz brytyjskiej stolicy, Sadiq Khan.

Zielono na świecie

W oddzielnych uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele rodziny królewskiej, w tym książę William i księżna Kate, którzy napili się przy okazji tradycyjnego, ciemnego irlandzkiego piwa Guinness.

W ramach światowej inicjatywy "Global Greenings" podświetlono na zielono także 25 rozpoznawalnych budynków w Wielkiej Brytanii, w tym między innymi karuzelę London Eye i żaglowiec Cutty Sark w Greenwich. W Szwajcarii w zielonych barwach rozbłysł wodospad Rheinfall. Na całym świecie oświetlono w ten sposób 430 obiektów. Zabarwiona na zielono została też rzeka w Chicago. Imprezy odbywały się także w Polsce, między innymi we Wrocławiu czy Poznaniu.

Dzień świętego Patryka ustanowiono ku czci świętego, który w V wieku wprowadził chrześcijaństwo w Irlandii.

 

 

Autor: ank/kab Źródło: PAP, Kontakt 24