tvnpix
Foto: Mattgumiś

Tęczowy pierścień wokół słońca. Reporterzy 24 uchwycili halo

"Wokół słońca możemy zaobserwować kolorowy pierścień, który wygląda jak tęcza" - napisała na Kontakt 24 Edyta. Zjawisko, które uchwyciła na swoich zdjęciach Reporterka 24 to halo. Powodują je kryształki lodu.

 

- W słoneczną sobotę odpoczywałam na podwórku. Przyjrzałam się słońcu i zauważyłam, że widać wokół niego tęczę - mówiła w rozmowie z Kontaktem 24 internautka Edyta. Zdjęcia fascynującego zjawiska udało się jej zrobić około godz. 14 w Karczewie (woj. mazowieckie).

Halo - świetlisty pierścień

Reporterka 24 uchwyciła na swoich zdjęciach efekt halo. Jak czytamy w portalu tvnmeteo.pl, to zjawisko optyczne, które może powstawać zarówno wokół tarczy słońca jak i księżyca. Pierścień może przybierać różne barwy - od bieli po kolory tęczy. Wszystko to za sprawą kryształków lodu w atmosferze. To na nich załamuje się światło i tworzy świetlisty pierścień.

- Po raz pierwszy udało mi się zobaczyć halo na własne oczy - mówiła Edyta. Jak dodała, podczas obserwacji tego zjawiska warto pamiętać o ochronie wzroku. - Założyłam okulary z filtrem - wyjaśniła.

"Przyroda to mój konik"

Reporterka 24 twierdzi, że aparat zabiera ze sobą wszędzie. - To moje ulubione narzędzie. Najbardziej lubię fotografować przyrodę, robię to od kilku lat. Jeśli robię zdjęcia osobom, staram się wpisać je w krajobraz - zdradziła Edyta.

Równie spostrzegawczy okazali się być też inni Reporterzy 24. Swoje zdjęcia halo przesłali też:

Autor: rydz/aw