tvnpix
Godzina "W" na Rondzie Radosława w Warszawie, Foto: Konrad Ganzke

Syreny, race, zatrzymane auta. Godzina "W" na Waszych zdjęciach

Ulice Warszawy zamarły w milczeniu, gdy o godzinie 17 - w rocznicę godziny "W" - zawyły syreny. Polacy oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, który w sierpniu 1944 roku zdecydowali się oddać życie za wolność. Na Kontakt 24 otrzymujemy wasze zdjęcia i filmy - również z innych miast.

 

 

 

 

 

O 17, w godz. "W", o której 72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie w stolicy zabrzmiał dźwięk syren, w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy.

W godzinę "W" włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo uruchomiono syreny ręczne na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.

O to, aby jak co roku 1 sierpnia, w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie apelowali przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze stolicy.

Największa zbrojna akcja podziemia

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNWARSZAWA.PL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie tylko w Warszawie

Hołd powstańcom złożyli także mieszkańcy innych polskich miast oraz z zagranicy. Rozbrzmiały syreny, mieszkańcy uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 72 lat.

 

 

 

 

 

 

Autor: ak//tka